reklama 

Proměny Trutnova (188): Koupaliště a rybník v Horním Starém Městě

8.7.2016  •  Proměny Trutnova  • 
čtenost 2222

Trutnov - Léto je za dveřmi a většina z nás bude hledat příjemné ochlazení u vody. V padesátých a šedesátých letech 20. století v Trutnově mnoho možností ke koupání nebylo. Úpa byla nepříliš čistým tokem, takže osvěžení poskytovalo dětem i dospělým především koupaliště na Kryblici a tehdy ještě fungující bazény v dnešním Masarykově domě a v Základní škole kpt. Jaroše v Trutnově, což bylo ovšem zoufale málo.

Proměny Trutnova (188): Koupaliště a rybník v Horním Starém MěstěLidé proto hledali i jiné možnosti. V roce 1954 členové Českého rybářského svazu dokončili rybník v lokalitě Za Komínem v Horním Starém Městě pro účely sportovního rybaření. V roce 1962 byl pod ním zprovozněn ještě druhý rybník, který se nalézá v těsném sousedství Přespolní ulice a který byl využíván jako chovný.

Veřejností byl tento rybník vyhledáván v šedesátých letech také ke koupání, jak ukazuje černobílý snímek pořízený Ladislavem Holubcem. Druhý snímek od téhož fotografa zachycuje rybáře pana Kreibicha při rybolovu na horním rybníku.
Po zprovoznění rybníků v Pekle a zejména v Dolcích se možnosti koupání Trutnovákům výrazně rozšířily a koupaliště v Přespolní ulici postupně osiřelo.

Vlastimil Málek
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama