reklama 

Proměny Trutnova (189): Baudischův statek v Ostrčilově ulici

19.7.2016  •  Proměny Trutnova  • 
čtenost 1914

Trutnov - Na Dolním Předměstí, v okolí Lomní ulice stálo ještě před padesáti lety několik budov, které připomínaly, že původně měla tato část Trutnova především zemědělský charakter. Jednou z nich byl i zděný statek (dům čp. 161) postavený v devadesátých letech 19. století na rohu dnešních ulic Lomní a Ostrčilova.

Proměny Trutnova (189): Baudischův statek v Ostrčilově ulici

Statek, který původně patřil dlouhá desetiletí zemědělské rodině Baudischů, měl půdorys ve tvaru písmene U a tvořily ho po stranách dvě zděné budovy se štíty situovanými do dnešní Ostrčilovy ulice. Budova přiléhající k Lomní ulici byla celá obytná, zatímco ta na protilehlé straně měla obytnou pouze přední část, na kterou navazovala stodola. Prostranství mezi oběma budovami zčásti vyplňovaly dvě malé stodoly.

V roce 1969 byl celý statek zbořen, když musel ustoupit nové výstavbě. Na vzácné fotografii (viz. snímek nahoře), jejímž autorem je Karel Hamák, je zachycena demolice domu čp. 161.


Podobu statku z pohledu z Lomní ulice přináší naopak snímek, který byl pořízen v druhé polovině šedesátých let.

Cihly ze zbořeného statku posloužily ke stavbě nového bytového domu čp. 248-249 v Ostrčilově ulici, postaveného na konci šedesátých let minulého století.

Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama