reklama 

Proměny Trutnova (186): Dolní Promenáda v roce 1975

18.4.2016  •  Proměny Trutnova  • 
čtenost 1768

Trutnov - Na fotografii, kterou v roce 1975 pořídil Karel Hybner, je zachyceno pokládání horkovodu v ulici Dolní Promenáda v rámci tehdejší rozsáhlé teplofikace města. Snímek je zajímavý také tím, že fotograf pro budoucí generace zaznamenal podobu starého kiosku, který od třicátých let 20. století stával na začátku Dolní Promenády.

Proměny Trutnova (186): Dolní Promenáda v roce 1975

Ještě v šedesátých letech zde byly k dostání noviny, zatímco na počátku sedmdesátých let tu paní Barková prodávala květiny, pěstované v Dolním Starém Městě v zahradnictví Komunálních služeb města Trutnova. V době pořízení snímku byl ale kiosek již opuštěný a chystala se jeho demolice.

Na druhé staré fotografii z roku 1975 (jejímž autorem je opět Karel Hybner) vidíme, jak dělníci rozbíjejí zbytky někdejšího kiosku. Na tomto snímku zaujme rovněž v pozadí jednopatrový dům čp. 136, stojící v těsném sousedství dvojgaráže. Tento objekt z roku 1886 bychom na Dolní Promenádě nyní již také marně hledali. V prosinci 1979 byl totiž zbořen z důvodu svého havarijního stavu, kdy reálně hrozilo zřícení stropů v objektu.

31 Nahore

O opravě domu se tehdy vůbec neuvažovalo, protože v souvislosti s chystanou výstavbou nového centra Trutnova byl zahrnut do plánovaného demoličního pásma. Přestože stál dům čp. 136 takřka v samém centru Trutnova, existuje jen velmi málo fotografií, na kterých je zachycen. Dnes na jeho místě nalezneme několik garáží.

Oproti staré fotografii přibyl na současném srovnávacím snímku dvoupatrový dům čp. 923 s kavárnou, který byl postaven po roce 1989. Závěrem bych rád poděkoval Luďku Jiráskovi ze Státního okresního archivu Trutnov a Františce Beníškové z Trutnova za cenné vzpomínky na kiosek a dům čp. 136.

31 Dole

Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama