reklama 

Proměny Trutnova (184): Chata Vébrovka

17.2.2016  •  Proměny Trutnova  • 
čtenost 2744

Chata Vébrovka (čp. 130) byla postavena v roce 1923 nad Voletinami. Název (německy Weberbaude) dostala po svém majiteli a zakladateli Vinzenzi Weberovi, který byl voletinským občanem. Ten v roce 1923 koupil při tzv. Pruské cestě pozemek, na němž ještě téhož roku nechal postavit chatu s výletní restaurací.

Proměny Trutnova (184): Chata Vébrovka

Již na jaře 1923 zřídil podnikavý Weber před rozestavěnou chatou taneční parket s prkennou podlahou a dřevěnou boudu pro výčep piva. V roce 1926 se Vébrovka dočkala rozšíření, když k ní byl přistavěn taneční sál. Právě z konce 20. let pochází horní snímek. 

Po roce 1945 byla chata přejmenována na Vébrovku. Název Čapkova chata se naopak nikdy neujal. Ještě v roce 1949, kdy zde byl hostinským Josef Daněk, sloužila Vébrovka hostům celoročně a lákala například na odpolední taneční čaje. Poté ale byla uzavřena. Někdy v polovině 60. let, kdy ji měl ve správě Okresní výbor Čs. svazu mládeže, prošla chata částečnou opravou. Tehdy také byla do budovy konečně zavedena elektřina. Na počátku 70. let byla ovšem Vébrovka znovu uzavřena.

Strana 26 Dole

V roce 1973 převzala Vébrovku TJ Lokomotiva Trutnov. Jelikož se jí ale nepodařilo realizovat rekonstrukci chaty, rozhodla se nakonec Vébrovku prodat. V roce 1975 podala inzerát, na který se přihlásilo 56 organizací a soukromníků. Z prodeje ovšem nakonec sešlo.

V roce 1977 proto její prodej znovu inzerovala. Chata zatím rychle chátrala a stávala se terčem vandalů. O tom, jak tehdy vypadala, si můžeme vytvořit představu z kresby Miloše Trýzny.

Stran 27 Dole

V červnu 1977 otisknul humoristický časopis Dikobraz snímek, který poukazoval na neutěšený stav opuštěné a zdevastované Vébrovky. Autorem fotografie otištěné v Dikobrazu byl Ladislav Holubec z Trutnova. Dotyčný napsal o Vébrovce ještě několik drobných novinových zpráv a nemalou měrou se tak zasloužil o medializaci problému opuštěné chaty. Snad i díky jeho článkům se tehdy podařilo Vébrovku zachránit, když ji za nepatrnou cenu koupilo Zemědělské stavební sdružení Pardubice.

To s chatou počítalo nejen pro letní podnikovou rekreaci, ale i jako se školicím střediskem. V letech 1980–1982 proto objekt rekonstruovalo. Změn doznal nejen interiér budovy, ale i venkovní fasáda. Dosluhující staré venkovní schodiště bylo nahrazeno novým a stejnou proměnou prošla i veranda.

Strana 27 Nahore
Předválečnou podobu chaty zachytila také tato černobílá fotografie.

V letech 2002–2014 probíhal na chatě každoročně v polovině listopadu charitativní festival Webrovkafest, určený na podporu dětí z dětských domovů. Vébrovka také celoročně sloužila dětem z dětských domovů jako škola v přírodě. Dnes je objekt ovšem již opuštěný a je na prodej. Doufejme, že tento neradostný stav nebude trvat dlouho a Vébrovka získá nového majitele.

Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama