reklama 

Proměny Trutnova (200): Nejstarší fotografie Trutnova

16.9.2017  •  Proměny Trutnova  • 
čtenost 2256

Trutnov - Pro jubilejní 200. díl jsme připravili velkou fotografickou lahůdku. Je to nejstarší známá fotografie Trutnova pořízená někdy mezi roky 1852 - 1861. Unikátnost snímku spočívá v tom, že jako jediný zachycuje Trutnov před obrovským požárem v roce 1861, který zničil prakticky celý střed města.

Proměny Trutnova (200): Nejstarší fotografie Trutnova

Úplně vlevo vidíme děkanský kostel Panny Marie s jeho původní střechou a věží. Nalevo od kostela je dobře vidět budova dnešního muzea, která požár roku 1861 jako jedna z mála bez úhony přežila. Pod kostelem spatříme dlouhou řadu nízkých domků rozložených po obou stranách nynější Vodní ulice, Malého náměstí a Spojenecké ulice. Před nimi se již rozkládalo nezpevněné koryto řeky Úpy.

Napravo od muzea je zachycena zástavba na dnešním Krakonošově náměstí a přilehlých ulicích. Budova úplně vpravo na fotografii patří nynější lékárně v Horské ulici. Na starém snímku zaujme též absence vlakového nádraží, místo kterého byly tehdy louky. Na protějším břehu byl Janský vrch jen řídce zalesněný, takže je dobře vidět i kaple na jeho vrcholu. Trutnov tehdy nebyl nijak velké město, a tak na snímku je zachycena prakticky celá zástavba.

Ondřej Vašata
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší, Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama