reklama 

Eva Vrabcová Nývltová předala peníze rodičům autistických dětí

20.3.2018  •  Téčko  • 
čtenost 1013

Eva Vrabcová Nývltová s oceněním Královna roku 2017 v anketě naší redakce získala také šek na 20 tisíc korun s tím, že tyto peníze může věnovat na dobročinné účely, komu chce. Částku se rozhodla rozdělit na dvě poloviny. A tu první již předala. Deset tisíc darovala manželům Moravcovým, kteří vychovávají tři děti, z nichž dvě trpí autismem.

Eva Vrabcová Nývltová předala peníze rodičům autistických dětí

Rodině z Rodova, což je vesnička v části města Smiřice, už jednou pomáhala při charitativním běhu v Hradci Králové. „Nejdřív jsem jim psala, jestli by nevadilo, že to předání peněz bude medializované, ale samozřejmě s tím souhlasili a byli rádi, že jsem si je vybrala,“ vyprávěla trutnovská běžkyně, která k Moravcovým dorazila v doprovodu manžela Martina a jejich bílého čtyřnohého miláčka Belly.

A právě z fenky sibiřského psa samojeda byla nadšená Julinka, která na tom není moc dobře a jediné, co jí teď pomáhá, je prý pes.

Jak Julinka, tak její starší sestra Anička mají poruchu autistického spektra. Mladší Julinka má atypický autismus a navíc i neurofibromatózu, což je nevyléčitelné nádorové onemocnění. „Naštěstí zatím nezhoubné, i když teď ji čeká vyšetření v Motole, tak jsou Moravcovi trošku nervózní,“ prozradila Eva. Starší Anička pro změnu trpí ještě těžkou cukrovkou. Česká vytrvalkyně jim však ze soustředění v Livignu přivezla čokoládu bez cukru, takže dívky si mohly zamlsat.

Maminka Kateřina Moravcová, která založila organizaci Křesadlo pomáhající autistům s rozvojem samostatnosti, se při návštěvě naší reprezentantce svěřila, že její dcery jsou mezi lidmi nešťastné a nikam se neposouvají. S těžkým osudem ale rodina bojuje a má plán vybudovat si nový domov někde na samotě v přírodě Orlických hor. Tam by mohlo vzniknout jakési „chráněné území“ také pro ostatní lidi se stejným postižením. Něco jako farma se zvířaty, která autisté mají mnohdy více rádi než lidi.

A v této souvislosti, pár dní po návštěvě u Moravcových, když se Eva Vrabcová Nývltová dívala na Snídani s Novou, zrodil se v její hlavě nápad. Nedílnou součástí ranního pořadu je totiž zlatý retrívr Sunny - štěně, které trénuje na asistenčního psa

„Zrovna vysílali přímo z výcvikového areálu a říkali, že cvičí i psy pro autisty,“ prozradila čtyřnásobná olympionička, jak přišla na myšlenku, že by takového psa mohla mít i Julinka. Trutnovská sportovkyně oslovila kompetentní osoby a začala zjišťovat, jak by to šlo za řídit. Získat asistenčního psa je ale otázka minimálně 70 tisíc. „Takže by se třeba mohla udělat nějaká sbírka,“ naznačila. Pro Moravcovi by takový čtyřnohý přítel v rodině mohl být velkou pomocí do budoucna.

Co se týká druhé poloviny peněz za Královnu roku, tak tento obnos se Eva Vrabcová Nývltová rozhodla darovat rodině Čihákových a malé Rebečce, která se narodila s nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel. Předání se uskuteční, až se naše reprezentantka vrátí z mistrovství světa v půlmaratonu ve Valencii, kam už ve čtvrtek odlétá.

Michal Bogáň                               
michal@trutnovinky.cz
foto: Martin Vrabec

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama