reklama 

Každého ocenění si vážím, říká Královna roku 2017

3.2.2018  •  Téčko  • 
čtenost 966

Trutnov - Když se vysloví jméno Evy Vrabcové Nývltové, tak pro většinu není potřeba vysvětlovat, o kom je řeč. Díky své sportovní kariéře, coby bývalá běžkyně na lyžích a současná běžkyně v botaskách, je známá po celé republice. A od přechodu z lyžování k atletice se dostává do povědomí lidí ještě více. Nejen v Česku. Uplynulý rok Trutnovačky, za který od naší redakce získala ocenění Královna roku 2017, tomu výrazně přispěl.

Každého ocenění si vážím, říká Královna roku 2017

Před začátkem rozhovoru ještě jedno malé vysvětlení, proč vítězku hlavní kategorie ankety nemáme na fotkách s cenou. Trofej ve tvaru písmene T jsme totiž přivezli z výroby až poté, co Eva už pár dní vstřebávala soustředění v italském Livignu. Cenu si převezme v naší redakci, až se vrátí do svého rodného města, a to v pondělí - den před svými dvaatřicátými narozeninami.

Evčo, dá se říct, že máš za sebou pohádkový rok, co se týče výsledků, takže ocenění Královna roku 2017 je tak trochu symbolicky na místě, nemyslíš?
(směje se) Jééé, to se asi takhle brát nedá. Zní to sice krásně, ale jako královna se rozhodně necítím. A to je vlastně sportovní cena nebo jaká?

To je cena, která je udělována napříč všemi odvětvími a obory.
No, tak to zní opravdu nádherně, ale myslím si, že těch trutnovských úspěchů za loňských rok by se našlo určitě více a cenu by si zasloužilo víc lidí.

Chápu tě, ale víš jak. Je to anketa, takže vítěz může být jen jeden.
Samozřejmě, že jsem za to ráda.

Jaký je tvůj názor na ankety?
Každého takového ocenění si velmi vážím. Ankety jsou však o názorech lidí a spousta lidí má spoustu názorů. Občas se to dost těžko hledá, aby to bylo spravedlivé, a s výsledkem ne vždycky všichni musí souhlasit.

Z jakého dosavadního ocenění jsi měla opravdu upřímnou radost?
Určitě z Královny bílé stopy, kterou jsem byla vyhlášena po olympiádě v Soči. Ale jak jsem řekla, vážím si každého ocenění. Několikrát jsem byla vyhlášena sportovcem města Trutnova (konkrétně čtyřikrát - v letech 2005, 2006, 2013 a 2014 - pozn. red.) a například toto ocenění pro mě hrozně moc znamená, protože jsem hrdá, že můžu Trutnov reprezentovat.

A co anketa Sportovec roku?
Jakože dostat se třeba do elitní desítky sportovců? To by bylo krásný, ale vím, že na to teď svými výkony rozhodně nemám.

S vítězstvím v naší anketě je spojená i jedna příjemná věc. Jak jsem ti říkal už při focení, věnujeme ti 20 tisíc korun s tím, že je můžeš darovat na dobročinné účely, komu chceš. Kam peníze pošleš?
Já bych peníze ráda rozdělila na dvě poloviny. Jednu polovinu bych poslala manželům Moravcovým, kteří mají dvě děti trpící autismem a epilepsií. Už jsem jim pomáhala prostřednictvím charitativního běhu v Hradci Králové. A druhou polovinu peněz bych poslala na konto Rebečina křídla pro Rebečku, Čihákovou, která se narodila s nemocí motýlích křídel. Vím, že pro tuto holčičku se pro změnu konaly charitativní běhy také v Trutnově.

Charitativní běhy jsou velmi populární akce, jak se dají získat peníze na dobročinné účely. Kolik takových běhů, coby běžecká osobnost, za sezonu absolvuješ ty?
Musím říct, že pokud je to opravdu pro dobrou věc a mám trošku času, tak se ráda charitativních běhů účastním. V poslední době mě pořadatelé docela oslovují, ovšem musela jsem trošku omezit. Myslím, že za poslední rok jsem se objevila asi na sedmi charitativních bězích. Třeba bych se časem chtěla dostat dál, že bych mohla pomáhat i jiným způsobem, ale v tuto chvíli se snažím aspoň tím, že akci podpořím svojí přítomností.

Když jsme se dostali k běhání, kolik jsi toho vlastně odzávodila v loňské sezoně?
Ze začátku to nebyla žádná sláva. Jak jsem se zranila, tak to pro mě bylo trošku problematické. Díky skvělé péči Romana Salaje a Richarda Jisla byly ale velké závody zachráněny a byly z toho parádní výsledky. Myslím, že těch významnějších závodů jsem nakonec odběhala okolo deseti.

Byl rok 2017 zatím tvým nejlepším sportovním rokem?
To asi ne. Právě zranění ze začátku sezony mě hodně omezovalo, což bylo nepříjemné. Ono se to ale dost těžko porovnává. Loňská sezona je asi podobná s tou lyžařskou, kdy jsem startovala na olympiádě v Soči. I když je zase pravda, že maraton osobně řadím o trošku výš, protože je to přeci jen vrcholná disciplína. Pokud se ale zaměřím jen na atletiku, tak samozřejmě to byla nejlepší sezona, o tom žádná.

Za své výkony jsi získala zlatou známku pro vytrvalce. Tohle ocenění, které ti otevírá dveře na nejprestižnější světové závody, je ale přeci jenom známka tvojí výborné výkonnosti, ne?
Já si toho také velmi cením a je to pro mě obrovská čest. Jsem ráda, že se mi známku podařilo získat, protože opravdu není moc Evropanek, co ji získaly.

Zlatou známku jsi obdržela po mistrovství světa v Londýně, kde jsi poprvé běžela maraton pod dvě a půl hodiny. V New Yorku pak dokonce přišlo zlepšení. Zkusíš mi přiblížit, člověku, co si maraton protrpěl za 4:50, jaké je to běžet tak rychle?
Já při závodě většinou na nic nemyslím. Prostě běžím a přijde mi to takové příjemné. Oba závody se mi podařily, protože se ze začátku běželo pomaleji a já jsem si pak ani neuvědomovala, že se běží tak rychle. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že budu schopná takhle běhat a strašně si toho cením. Zároveň ale doufám, že se posunu ještě dál, protože ten potenciál tam prý je. Světové závodnice jsou posunuté ještě trošku jinde a já bych se jim chtěla přiblížit.

Myslíš, že ukrojíš ještě nějaké vteřinky či minuty ze svých časů?
Kdybych tomu nevěřila, tak už bych asi neběhala. Ale já chci, tak doufám, že se to podaří.

Bude v tvých silách atakovat třeba český maratonský rekord Aleny Peterkové 2:25:19?
Já se snažím na časy nekoukat. Samozřejmě vím, kolik běžela, ale nijak se tím nestresuji.

Napadlo mě to v souvislosti s tréninkem, jestli třeba s Martinem kvůli tomu nepodřizujete přípravu, abys byla ještě rychlejší…
Přípravu kvůli tomu určitě nepodřizujeme, my pokračujeme v tréninku, který jsme si nastavili. Vlastně pokračujeme v lyžařském tréninku, akorát jsme ho tak něj upravili pro běhání. Ale to je spíš otázka pro manžela. Já se snažím poslouchat, co mi řekne. I když to je asi takový ten můj největší prohřešek, že mám svoji hlavu, takže si občas trénink protáhnu. Věřím mu ale na 1000 procent.

Bavíme se spolu, kdy máš za sebou zhruba polovinu soustředění v Livignu. Jak to tam vypadá?
Chumelí, chumelí, chumelí, takže jsme zapadaní, ale dobrý, zvládáme to. Zatím je to hodně objemové a více méně o lyžích. Šetřím pohybový běžecký aparát, takže se to ráno a dopoledne snažím najíždět ty objemy na lyžích. Odpoledne kombinuji plavání a výklusy.

K jakým vrcholům nadcházející sezony budeš přípravu směřovat?
Nejdříve se budu snažit připravit na mistrovství světa v půlmaratonu, které se bude konat koncem března ve Valencii. Druhým vrcholem by pak v srpnu mělo být mistrovství Evropy v maratonu v Berlíně.

První letošní závod poběžíš kdy?
Měla by to být nějaká dvacítka 5. března v Holandsku a dalším startem už by pak mělo být mistrovství světa v půlmaratonu.

Největší událostí únorových dní bude olympiáda v Pchjongčchangu. Jak se ji chystáš sledovat?
Určitě se budu dívat a trošku to i zabolí. Lyžování bylo dlouhá léta součástí mého života a není jednoduché se od toho jen tak odprostit. Uvědomuji si, že to bude po hodně dlouhé době první zimní olympiáda, na které nebudu, takže to samozřejmě v člověku trošku hlodá, co by kdyby.

Troufneš si tipnout, jak naši lyžaři dopadnou?
To opravdu netuším. Nevím, v jaké jsou formě, ale určitě budu všem držet palce, ať se jim olympiáda vydaří.

Jako bývalá reprezentantka jsi třeba nedostala nabídku z televize na spolukomentování přenosů?
Ne, ale kdyby taková nabídka přišla, určitě bych si to ráda vyzkoušela.

Když zůstaneme u olympiády, tak v jednom z rozhovorů s tebou jsem četl, že chceš vydržet běhat do olympiády v Tokiu. Dva a půl roku je docela dlouhá doba, ne?
Zase tak dlouhá doba to není, strašně rychle to uteče. Letos mám v plánu maraton v Berlíně, potom nějaké půlmaratony RunCzech, pak bych chtěla zkusit jeden závod ze série World Marathon Majors - buď Boston nebo Tokio. A následně už pomalu začne příprava. Když všechno půjde dobře, tak bych příští rok chtěla startovat na mistrovství světa v Dauhá. A potom už přijde Tokio. Těch maratonů do olympiády zase tolik nebude.

A co po olympiádě? Už plánuješ budoucnost? Co tvůj projekt běžecké školy?
Těžko říct. Já si teď můžu něco plánovat, ale všechno může být úplně jinak. O běžecké škole stále přemýšlíme, ale dokud stále běhám, není čas se tomu věnovat, takže zatím to máme jen v hlavě. Uvidíme také, jakým směrem se běhání v naší republice bude ubírat a jak bude vypadat za pár let.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Vilém Fischl

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama