reklama 

Objev roku 2017: osmiletý školák Petr Stránský, trumpetista od Boha

6.2.2018  •  Téčko  • 
čtenost 1432

Trutnov - Je lednové pondělní dopoledne. Krátce před desátou parkujeme u Základní školy Schulzovy sady ve Dvoře Králové nad Labem. U vchodu nás vítá usměvavá učitelka 2. A Kateřina Novotná. „Tak pojďte dál,“ zve nás do útrob vzdělávacího zařízení. O účelu návštěvy naší čtyřčlenné delegace je informovaná, ale dopředu jsme ji zavázali mlčenlivostí. A měli jsme k tomu pádný důvod.

Objev roku 2017: osmiletý školák Petr Stránský, trumpetista od Boha

Poprvé v historii totiž Trutnovinky udělují své ceny. Jednou z kategorií je Objev roku. Naše porota se jednoznačně shodla na tom, že by měla být udělena osmiletému Petru Stránskému, nesmírně talentovanému trumpetistovi, žáku této školy a Základní umělecké školy v Trutnově. Tento mimořádný talent si prestižní cenu zcela jistě zaslouží.

Stoupáme ke třídě, kde malý muzikant nabírá vědomosti. To už se k nám přidávají Petrův tatínek Lukáš Stránský a dědeček Petr Mádle, který sehrál ve vnukově muzikantském rozletu klíčovou roli. Skončila přestávka a učitelka Novotná nás zve do třídy. Cenu ve tvaru písmene T, vyrobenou z nerezové oceli, drží v ruce Miloš Bartoň, majitel společnosti TN Média. Za ním kráčím já, vše na kameru natáčí kolega Michal Bogáň a fotodokumentaci pořizuje Miloš Šálek.

„Dobrý den,“ pozdravily děti. To už zrakem pátrám po Petrovi. Pořád ho nevidím, je totiž nejmenší ze třídy, ale pouze postavou. Sedí u okna v první lavici a zvědavě pokukuje po tatínkovi a dědovi. Mezitím Miloš Bartoň seznamuje třídu s cenou a vyzývá čerstvého držitele, aby si pro ni přišel.

Petr se zvedá, jde před tabuli a za bouřlivého aplausu spolužáků ji přebírá. Jsou na něm vidět rozpaky, ale ochotně pózuje fotografovi, jenž ho zvěční s cenou, kterou sotva unese, protože váží dvě a půl kila, se spolužáky, s tatínkem a dědou. Po chvíli už je evidentně ve svém živlu a šťastný. „Jsem moc rád,“ řekne stručně a rychle odkráčí zpět na své místo do lavice.

Tatínek Lukáš při pohledu na cenu prohlásí, že se asi jeho syn vydal správným směrem. „Pro mě je to úžasná věc, jsem nadšený a na syna moc pyšný, užívám si to a mohu teď obdivovat tu krásnou nerezovou cenu,“ nadšeně komentuje ocenění otec a upozorňuje, že tento velký úspěch mladého muzikanta oslaví v rodinném kruhu. K tomu se přidává děda Petr, který je hudební vědec a klavírista. „Je to skvělé a moc mu to přeji. Je dobré, že ho spolužáci berou, protože je to jinak úplně normální kluk, který občas zlobí,“ usmívá se šťastně děda.

Petrovým učitelem na trutnovské „zušce“ je Jaroslav Rejdák. Ve třídě, kam nadaný muzikant dochází téměř tři roky, sděluje, že klučina je od začátku neobyčejně šikovný, muzikální a všechno mu jde samo. „Je to možná i tím, že jak je malý, tak si s ničím nedělá žádné problémy,“ uvádí. Obrovským plusem pro Petra je domácí zázemí, i to muzikantské. Maminka hraje ve filharmonii, oba prarodiče jsou muzikanti. Zvláště děda mu věnuje neuvěřitelnou pozornost.

Podle Rejdáka bylo už na začátku znát jeho velký talent. „Nepřestalo mě udivovat, co je schopen ve svém věku vymyslet a zplodit. Kromě toho má neskutečný dar improvizace, čímž převyšuje své vrstevníky. Pokud se nestane něco zásadního, má před sebou určitě muzikantskou budoucnost,“ prorokuje.

Muzikant a také učitel trutnovské základní umělecké školy Tomáš Katschner viděl Petra poprvé, když mu bylo sotva šest let. „Měl jsem předpojatý názor, že zahraje nacvičené tři tóny a tím to zhasne. On ale začal hrát, něco mu tam vypadlo, ale jako starý profík se nenechal rozhodit, udržel linku, vynechal dva tóny a v pohodě navázal. To, že zahrál ve svém věku to, co jiní hrají ve dvanácti, mě hodně zaujalo,“ vzpomíná a doplňuje, že cena pro Petra může být velkou motivací pro ostatní děti.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama