Úterý

27. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Téčko, nový symbol uznání aneb Jak vznikly ceny Trutnovinek

10. 2. 2018

Téčko, nový symbol uznání aneb Jak vznikly ceny Trutnovinek 0 snímků
Trutnov - Váží 2,5 kilogramu, měří 33 centimetrů a je vyrobeno z nerezové oceli. Seznamte se, tohle je Téčko! Nový symbol uznání, kterým počínaje letoškem Trutnovinky začínají oceňovat významné osobnosti a počiny spjaté s Trutnovem a jeho okolím.

Cena do ankety vznikla v trutnovské firmě KASPER KOVO, konkrétně v pondělí 15. ledna. A nebyla vyrobena jen jedna, ale hned tři, neboť úvodní ročník má tři kategorie oceněných - Královna roku, Objev roku a Mimořádný počin roku. Když jsme se však s kolegou Hynkem a šéfem Milošem zašli podívat, jak naše trofej přijde na svět, zahlédli jsme na paletě připravený materiál na čtyři kusy. „Jeden se dělá navíc, aby se na něm zkoušel postup,“ odpověděl nám na dotaz konstruktér Vojtěch Rejmont.

Muž, který ve firmě pracuje od roku 2008, dostal projekt „Téčko“ na starost. Podle našeho grafického návrhu a domluvě s kolegou technologem, jak by se cena dala vyrobit, připravil v počítači 3D model. Ten pak po našem odsouhlasení upravil pro výrobní předpoklady, nakreslily se výkresy a papírová vizualizace Téčka se mohla jít zhmotnit do výroby. U toho jsme samozřejmě nemohli chybět.

 

Naše dokumentace začala v sekci CNC strojů. To, jak se jednotlivé díly plechů, jelikož Téčko je složené ze čtyř částí, vypalovaly z velkých tabulí na laseru, jsme nestihli zachytit. Nicméně tento proces zabral stejně jen několik vteřin.

Druhá fáze výroby se už odehrávala přímo před našimi zraky. Na ohraňovacím stroji docházelo k ohýbání plechů. „Obsluha většinou první kus upravuje a dělá korekce v programu, aby pak na kusech, co jsou potřeba, vše vyšlo, jak má. Ale u takovýchto jednoduchých dílců, kde není moc ohybů, to většinou vyjde i na ten první pokus,“ popisoval nám Vojtěch Rejmont činnost, během níž vznikaly podstavce pro ceny. Nemýlil se. Za pár minut bylo hotovo.

Podstatně delší dobu jsme potom strávili na pracovišti ve svářečské kóji. „Zavaření bude nejsložitější proces,“ upozornil nás. „Je důležité, aby se to podařilo správně spasovat a zavařit bez nějakých šrámů, aby ten svár vypadal pěkně,“ dodal.

Svařování probíhalo metodou netavící se elektrody v ochranné atmosféře inertního plynu a stále se přitom pracovalo jen na podstavci. Do vzniklé „krabičky“ z ohnutého plechu se jako dno přivařil silnější plech. To kvůli tomu, aby se těžiště ceny dostalo co nejvíce dolů. „Samotné písmeno T bude přivařeno skrze krycí plech do základového až na úplný závěr,“ přiblížil postup výroby Vojtěch Rejmont.

Mezitím už první podstavec putoval na dílnu k brusičům, kde výroba ceny pokračovala povrchovou úpravou. Byla to nejdelší část celého procesu. Proč? Jednalo se již o finálovou korekci, takže spodní část ceny už dostávala oku lahodící efekt. Ruce brusiče se s podstavcem „mazlily“ skoro tři čtvrtě hodiny, než byl v bílých rukavičkách přenesen zpět na stůl ke svářeči. Tam ale nastal menší problém. „A teď se modlete,“ usmál se svářeč, když se k podstavci mělo ve správném úhlu přivařit písmeno T.

Povedlo se! I když… Trošku se kývalo, ale to vyřešil další svár a lesk ceně opět vrátil brusič. Aby potom Téčko nepůsobilo s podstavcem jednolitě a aspoň trošku se lišilo, jeho povrch byl upraven tryskaním keramickou drtí.

Zbývalo ještě nechat vyrobit štítky. Kvůli tomu jsme se po Poříčí museli přesunout do provozovny Elektrárenská, kde má firma KASPER KOVO v administrativní budově popisovací laser. „Ten vlastně barvu zapéká a díky tomu vzniká nápis,“ bylo nám jednoduše vysvětleno zaměstnancem na pracovišti. Pro zajímavost, abyste měli představu, nápis Královna roku 2017 Eva Vrabcová Nývltová se vypaloval 64 vteřin.

Štítek se pak už jen přilepil na cenu a premiérové Téčko bylo hotové. Jak nám prozradil konstruktér Vojtěch Rejmont, novinka to byla i pro zaměstnance firmy KASPER KOVO. „Ještě žádná taková cena se tady nevyráběla. Pro lidi to bylo něco nového, takže je to bavilo,“ poznamenal.

Jako historicky první si Téčko redakce Trutnovinek převzal v pondělí 22. ledna dopoledne nadějný malý trumpetista Petr Stránský, kterého jsme jeli překvapit do jeho třídy ve Dvoře Králové. O pár hodin později jsme na Městském úřadě v Trutnově předali cenu zástupcům projektu Rozhýbejme Trutnov. Královna roku 2017 Eva Vrabcová Nývltová zrovna v té době pobývala na soustředění v italském Livignu, takže cenu jsme jí předali v naší redakci až po návratu do Trutnova, a to v pondělí 5. února.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar