reklama 

Jak porotci vybírali vítěze druhého ročníku prestižních Cen Trutnovinek za rok 2018

10.2.2019  •  Téčko  • 
čtenost 1030

Když jsme v minulém roce premiérově vybírali adepty na Ceny Trutnovinek, provázelo to určitá očekávání a zvědavost. Jsou to ti praví, kteří by měli tyto ceny dostat? Jak bude tato aktivita Trutnovinek vnímána? Nakonec jsme byli mile překvapeni a rozhodli jsme se založit tradici. Ceny Trutnovinek se budou udělovaly za loňský rok i letos.

Jak porotci vybírali vítěze druhého ročníku prestižních Cen Trutnovinek za rok 2018

I nyní zasedla porota složená se zástupců velmi sledovaného trutnovského média a zdejších osobností. Na rozdíl od prvního ročníku byla debata poroty živější a její zástupci ještě podrobněji argumentovali. Návrhů bylo hodně a o vítězích se téměř dvě hodiny debatovalo.

Porotu Trutnovinek zastupovali Miloš Bartoň, Hynek Šnajdar, Michal Bogáň, Ruda Korbelář a Mirka Kameníková. Druhou část tvořili podnikatel David Kasper, ředitelka Základní školy R. Frimla Jitka Libřická, hasič Petr Sobolík, architekt Michal Rosa a kurátorka Galerie Uffo Paulina Skavova. Potom už padaly jeden návrh za druhým podpořené argumenty.

Jednoznačná shoda byla na udělení Ceny Trutnovinek In memoriam pro profesora Antonína Justa, který vedl kroniku města Trutnova neuvěřitelných padesát osm let, napsal řadu knih a v minulém roce ve věku 97 let odešel. „Nevím, zda jste někdy viděli fyzicky všechny kroniky, ale je to nepředstavitelné dílo. Klobouk dolů,“ řekl výstižně porotce, architekt Rosa. Rodina profesora Justa tedy za otce převezala zvláštní cenu za popularizaci dějin města Trutnova.

Úplná jednota nepanovala při rozhodnutí o ceně pro Krále či Královnu roku, která je spojena s finanční částkou, jíž vítěz daruje na dobročinné účely podle svého vlastního výběru. V této kategorii padlo hned několik jmen. Byli mezi nimi starosta Ivan Adamec, který je v čele města Trutnova již šesté volební období. Dále učitelé Jana a Václava Fišerovi ze Základní školy Komenského, jejichž žákovský projekt zaměřený na výpočetní techniku, její použití ve výuce i v běžném životě vyhrál prestižní evropskou cenu eTwinning v obrovské konkurenci 700 nominovaných projektů z celé Evropy.

Dále byli na tuto cenu nominováni úspěšní paralympionici koulař Aleš Kisý a lukostřelkyně Šárka Musilová a dvacetiletý talentovaný muzikant Lukáš Červený. „Král nebo královna je pro mě ten, kdo kraluje celou sezónu. Lukáš by měl být král,“ prohlásil portoce Trutnovinek Michal Bogáň. Po delším rokování Cenu Král roku získal právě Červený, který je nejen houslista, klavírista, autor hudby k trutnovskému muzikálu Zuškál, ale také zakladatel nového symfonického orchestru. Prostě talent od Boha!

V souvislosti s rozhodováním o cenách porotkyně Paulina Skavova hodně podporovala své domovské Uffo, jejího ředitele Libora Kasíka a festival nového cirkusu Cirk-Uff. Porotci se ale shodli na tom, že cenu by měli dostat ti, kteří něčeho konkrétního a mimořádného dosáhli právě v předchozím roce, což je od začátku principem cen.

„Vypustil bych z nominací politiky a instituce. Nic proti schopným politikům, ale ty za jejich dobrou práci oceňují obyvatelé, kteří je volí. Totéž se týká institucí, které sice vytvářejí kvalitní program, ale odměnou jim je, že do nich v hojném počtu chodí lidé. Proto bych ocenil lidi, kteří něco dosáhli aktuálně loni,“ uvedl porotce Trutnovinek Hynek Šnajdar.

Potom už se diskuze stočila na udělení dvou zbývajících cen. Do užší nominace na Cenu Událost roku se dostaly akce Rýbrcoul – duch hor a originální rozsvícení vánočního stromu na Krakonošově náměstí. Porotci se usnesli, že první ročník akce Rýbrcoul, jehož cílem byla popularizace regionálních mýtických bytostí a přiblížení historie s nimi spjaté na jeden den neskutečným způsobem rozhýbal celý Trutnov a přilákal tisíce účastníku. Proto dostal Cenu Událost roku.

Na Cenu Mimořádný počin roku bylo rovněž několik adeptů, ale nakonec porota došla k tomu, že právě počin učitelů Fischerových, kteří se svými žáky dosáhli neuvěřitelného úspěchu v evropském kontextu a po zásluze získali prestižní evropskou cenu eTwinning, je ten nejzásadnější a tato cena jim plným právem náleží. O Cenách Trutnovinek za rok 2018 je tedy rozhodnuto, jsou uděleny a už nyní se můžeme těšit na vítěze za rok 2019.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama