Čtvrtek

1. prosince 2022

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Jak jsme vybírali držitele Cen Trutnovinek za rok 2019

10. 2. 2020

Jak jsme vybírali držitele Cen Trutnovinek za rok 2019 23 snímků
Bylo to hned druhý den nového roku, v půl páté odpoledne, kdy se zasedačka naší redakce stala místem setkání poroty, která rozhodla o držitelích Cen Trutnovinek za rok 2019. Některé návrhy zazněly už při první schůzce v prosinci, ale ta měla spíše informativní charakter, abychom si připravili půdu pro hlavní rokování.

Trutnovinky v porotě zastupovali Miloslav Bartoň, Ruda Korbelář, Michal Bogáň, Hynek Šnajdar a Pavel Cajthaml. Stejně jako v předchozích ročnících jsme však nechtěli mít na ocenění pouze náš mediální pohled a pro rozšíření spektra jsme vytvořili druhou polovinu poroty ze zdejších osobností. „Jsou to lidé, kteří tady pořádají akce pro veřejnost, vychovávají děti, starají se o chod a pořádek ve městě nebo třeba zaměstnávají lidi,“ vysvětloval majitel Trutnovinek Miloslav Bartoň.

Pozvání tedy přijali bývalá místostarosta Hana Horynová, ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda, podnikatel a jednatel společnosti BScom Pavel Brzák, ředitel České lesnické akademie Trutnov - střední školy a vyšší odborné školy Miloš Pochobradský a předseda spolku Rýbrcoul - duch hor Jan Duduš. Ten si Cenu Trutnovinek za Rýbrcoula převzal před rokem. Celkem nás bylo deset, i když původně porota čítala jedenáct jmen. Z plánovavé sestavy však vypadla lékařka Jana Kaplanová, kterou z nemocnice nepustily pracovní povinnosti.

Bezmála dvouhodinová debata začala úvahou o tom, jestli i letos budeme opět udělovat Zvláštní cenu In memoriam, kterou loni obdržela rodina profesora Antonína Justa. V závěru loňského roku totiž odešel ze světa historik a vysokoškolský pedagog Vladimír Wolf. Během chvilky bylo jasno, že tato autorita si zaslouží Zvláštní cenu za celoživotní přínos v oblasti historie a pedagogiky.

Zatímco o tomto ocenění se nediskutovalo, ostatní kategorie - Král roku, Objev roku a Událost roku (Mimořádný počin roku) - přinesly živou debatu, přičemž návrhy se často prolínaly napříč kategoriemi. Na Krále roku se objevila v nominaci jména jako Rudolf Kasper, Libor Kasík, Josef Khol, Aleš Kisý, Roman Dorňák, Ondřej Hübl… U stolu se také hodně zmiňovalo Středisko volného času Trutnov, které v očích přítomných asi převyšovalo ostatní momenty loňského roku. Ale docela to trvalo, než se Událost roku novému SVČ odklepla.

Do finálového výběru na Krále roku se dostali handicapovaný atlet Aleš Kisý a textař, scénárista a spisovatel Ondřej Hübl. Jak dopadlo hlasování? Sedm ku třem pro paralympionika. A pak ještě zbývalo vybrat Objev roku, kde se v užším výběru objevili tanečníci se ZUŠky s představením Pure na festivalu Cirk-Uff a Matouš Beier, mistr světa ve sjezdu na divoké vodě. Tady hlasování skončilo ještě těsněji a Téčko z nerezové oceli, které vyrobila firma KASPER KOVO, připadlo mladému vodákovi.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Kateřina Svobodová