Pondělí

6. února 2023

Nyní

-7°

Zítra

-6°

Svátek má

Královny a králové roku. Zdravotníci odvádí poctivou práci a není to klišé

6. 2. 2021

page.Name
Zvláštní doba si žádá zvláštní řešení. A tak ani čtvrtý ročník ankety Cen Trutnovinek nepokračoval zdaleka ve stejných kolejích jako předchozí ročníky. Bez osobností v porotě, vyhlášení pouze jedné kategorie, ale kultovní Téčka jsme pro vítěze nechali vyrobit dvě. Aby se nehádali! Ne, to byl vtip. Mimochodem, trofej z nerezové oceli (výška 33 cm, váha 2,5 kg), kterou pro nás vyrábějí v Kasper Kovo, se moc líbí. A radost z ní měli i trutnovští zdravotníci – královny a králové roku 2020!

Když se řekne rok 2020, komu by se nevybavil covid. „Byl to šílený rok plný zvratů. Museli jsme řešit podnikání, školu našich dětí a spoustu dalších věcí, které jsme předtím nikdy řešit nemuseli,“ povídá šéf obchodního oddělení Trutnovinek Ruda Korbelář a jeden z členů poroty. Ta se k závěrečnému rokování o cenách svolala přes videokonferenci v pondělí 11. ledna večer.

Přes webkamery jsme se dohadovali ještě já s kolegou Pavlem Cajthamlem a nechyběl u toho ani šéf Miloslav Bartoň. Byla velká debata, jakým stylem k ocenění přistoupit. Nakonec jsme se ale téměř jednohlasně shodli. „Rok 2020 byl tak specifický, že měl jen jedny vítěze. Ačkoliv to zní takto dost divně, protože vlastně nevyhrál nikdo,“ konstatoval Miloš, když jsme se rozhodli pro netradiční krok a vyhlásili ve skutečnosti dva vítěze v jednom – trutnovské zdravotníky – personál z nemocnice a ze záchranky.

Každý rok hodnotíme více kategorií z oblasti kultury, sportu i jiných sfér. Vybíráme Objev roku, Událost roku, Mimořádný počin roku a tak dále. „Hledáme prostě výjimečné osobnosti a akce, ale bohužel rok 2020 bude navždy covidovým rokem,“ prohlásil Ruda. Prostě nezbylo moc prostoru pro normální život spojený s našimi standardně oceňovanými kategoriemi, v nichž by někdo nebo něco měli šanci na výraznější zápis. Nezbývá než věřit, že v letošním roce se to všechno uklidní.

A proč jsme vybrali zdravotníky? „Nejen v Trutnově, ale v celé republice svým nasazením a svou obětavostí udrželi a stále drží celý náš zdravotní systém pohromadě,“ pronesl jeden z důvodů Miloš. „V médiích se o tom mluví každý den, jak zdravotníci odvádí poctivou práci. Někomu už to možná může připadat jako klišé, ale já jsem přesvědčen, že to klišé není. Ba naopak vím, že je to opravdu záslužná a v tuto dobu i dost vyčerpávající a hlavně nebezpečná práce,“ dodal. Kolikrát záběry z oddělení vypadají jako scény z nějaké válečné zóny amerického filmu. „Je to prakticky v uvozovkách válka a války byly vždycky to nejhorší v dějinách. Oni jsou v první linii. Kdo jiný by zasloužil větší poděkování,“ zdůraznil Ruda.

Předat ceny na záchranku a do nemocnice jsme vyrazili v pátek 22. ledna. Ale to není všechno.

Každý rok ještě vítězi hlavní kategorie náleží šek na 20 tisíc korun, který podle svého uvážení může věnovat komukoliv na dobročinné účely. Třeba naše první královna, běžkyně Eva Vrabcová Nývltová, částku rozdělila na dvě poloviny. Jednu věnovala manželům Moravcovým, jejichž dvě ze tří dětí trpí autismem, a druhou poslala na konto rodině Čihákových, jejichž Rebečku sužuje nevyléčitelná nemoc motýlích křídel.

Král roku 2018, muzikant Lukáš Červený, se zase rozhodl peníze předat kapele The Tap Tap, složené ze studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu, kteří trpí nějakým hendikepem. A zatím poslední třetí dobrý skutek udělal koulař na vozíku Aleš Kisý. Král roku 2019 si pro finanční pomoc vybral vrchlabskou sportovkyni Moniku Rozsypalovou, kterou také život upoutal na invalidní vozík, a přispěl jí do veřejné sbírky na speciálně upravený automobil. Vybrat potřebných 500 tisíc korun se jí podařilo v závěru loňského roku.

Klub „Téčkařů“

2017
Královna roku: Eva Vrabcová Nývltová
Objev roku: Petr Stránský
Mimořádný počin roku: Rozhýbejme Trutnov!

2018
Král roku: Lukáš Červený
Událost roku: Rýbrcoul – duch hor
Mimořádný počin roku: vítězství v evropské soutěži eTwinning, projekt Jany a Václava Fišerových
Zvláštní cena za popularizaci dějin města Trutnova: Antonín Just In memoriam

2019
Král roku: Aleš Kisý
Objev roku: Matouš Beier
Událost roku: Středisko volného času Trutnov
Zvláštní cena za mimořádný přínos v oblasti historie a pedagogiky: Vladimír Wolf In memoriam

2020
Královny a králové roku: trutnovští zdravotníci


A kam poputují peníze letos? „Tak, jak byl uplynulý rok jiný, výjimečně jsme změnili i tento zvyk,“ vysvětluje Miloslav Bartoň a dodává: „Vzhledem k tomu, že vlastně nevyhrál nikdo, chceme královny a krále ocenit my. Připravíme pro trutnovské zdravotníky nějaké drobnosti, občerstvení a zavezeme jim je.“ „Pokud se k nám bude chtít někdo přidat, určitě budeme rádi,“ říká na závěr vydavatel Trutnovinek.

Připojíte se a uděláme společně velký závoz? Napište nám.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš