Středa

30. listopadu 2022

Nyní

-1°

Zítra

-1°

Svátek má

Jak jsme přikrmovali čápata? Na to nikdy nezapomeneme!

9. 2. 2022

Jak jsme přikrmovali čápata? Na to nikdy nezapomeneme! 9 snímků
Rok 2021 byl bezesporu výjimečný pro všechny. Kdo ale může říct, že pro něj byl skutečně nezapomenutelný? Jiří Zeman a Šándor Havrán! Kamarádi z Mladých Buků pomohli vypiplat poloosiřelá čápata. Dobrovolně se pustili do něčeho, co nikdo jiný před nimi neudělal. A uspěli! Nejen proto jsme se v redakci rozhodli udělit jim hlavní cenu Trutnovinek - Králové roku!

Příběh z Mladých Buků obletěl loni téměř celý svět. Nebylo divu. Měl všechno, po čem čtenáři touží. Srdceryvný děj s dramatickými momenty a šťastným koncem. A středem veškerého dění nepřehlédnutelný a charismatický čáp bílý.

Ústředním motivem byl boj o přežití čerstvě vylíhnutých čápat. Po náhlé smrti matky v drátech vysokého napětí totiž bylo nepravděpodobné, že by přežila. Pouze sám čapí otec pojmenovaný Bukáček by je nakrmit a zároveň chránit nedokázal.

V tu chvíli ale zasáhli Havrán se Zemanem. Začali mláďata přikrmovat. Nebáli se několikrát denně lézt k hnízdu ve dvanáctimetrové výšce a několik měsíců tam pravidelně nosit potravu. Vydrželi tak dlouho, dokud čápata nevyrostla. Jakmile se poprvé pokusila sama létat, bylo vyhráno. „Udělali bychom to znovu, kdyby bylo potřeba,“ zdůrazňuje zahradník Šándor Havrán.

Stožár s čapím hnízdem stojí jen pár metrů od jeho domu, takže měl k mláďatům nejblíž. Díky webové kameře a internetu se ale velmi brzy stala čápata doslova nedílnou součástí tisíců českých domácností a kanceláří. „Překvapilo nás, kolik lidí začalo Bukáčka a čápata sledovat doslova na živo. Jakmile se něco v hnízdě událo, hned to lidi začali na internetu komentovat,“ říká Jiří Zeman.

Kdo je kdo

Bukáček
čapí otec čtyř mláďat, vdovec
Barunka
čapí matka, zemřela v drátech vysokého napětí
Pankrác a Servác
čápata Bukáčka a Barunky, v srpnu odletěla do teplých krajin
Bonifác
rovněž potomek Bukáčka a Barunky, zemřel v drátech vysokého napětí
čtvrté mládě
Bukáček ho z hnízda jako slabé vyhodil krátce po smrti Barunky
Šándor Havrán a Jiří Zeman
dobrovolníci, kteří pomohli Bukáčkovi, držitelé ceny Trutnovinek Králové roku

Jak přibývalo sledujících online kamery u čapího hnízda, rostl i zájem médií. A velmi brzy se ukázalo, že příběh zaujal nejen české novináře. „Největší husí kůži jsem měl z toho, když jsem našel článek o čapím hnízdě z Mladých Buků v novinách v Jihoafrické republice,“ přiznává Zeman. Městys pod Krkonošemi tak nečekaně získal reklamu zadarmo. „Pořád nám někteří lidé připomínají, že se Mladé Buky snažil proslavit kde kdo, ale že opravdu pořádně se to povedlo až nám. A dodnes nás lidé poznávají,“ směje se Havrán.

Sledovači čapího hnízda ale nebyli jen pasivními diváky. Jakmile se objevila výzva, že jsou potřeba peníze na krmení pro čápata, strhla se mezi nimi obrovská vlna solidarity. Na bleskově zřízený transparentní bankovní účet během pár hodin poslali statisíce korun. Mnohem víc, než bylo potřeba. „Překvapilo nás, že to bylo prakticky přes noc. Přitom jsme to udělali jen proto, abychom krmení nemuseli táhnout jen z vlastních peněz,“ připomíná Zeman.

Utratili minimum, a tak se rozhodli nespotřebované peníze poslat na dobrou věc. „Asi 280 tisíc korun jsme předali Ptačímu parku Josefovské louky a zhruba 280 tisíc záchranné stanici pro volně žijící zvířata a zraněné čápy v Jaroměři. Za necelých 100 tisíc se nakoupil materiál pro katastrofou zasaženou Moravu,“ vysvětluje Havrán.

Dění v hnízdě v Mladých Bukách neplánovaně pomohlo i osvětě. Lidé mohli najednou poznat čapí svět se všemi jeho klady i zápory. Například když vdovec Bukáček vyhodil z hnízda nejslabší ze čtyř mláďat. Lidem se to nezdálo, chtěli ho zachraňovat. „Odborníci ale říkali jasně: To je příroda, čáp tím chrání zbylá tři mláďata, nezasahujte!“ zdůrazňuje Zeman. Když ale výboj z drátů vysokého nápětí zabil po matce i jedno ze tří čápat, člověk už zasáhnout musel. „Energetici udělali nějaké změny, aby k podobným tragédiím už nedocházelo. Snad to pomůže,“ přeje si Havrán.

Připomeňte si rozhovor, který vznikl loni v květnu.

Od srpnového odletu čápů do teplých krajin je v Mladých Bukách klid. „Ani jsme nepátrali, zda čápi někde nepoznali podle kroužků. Kdyby se je povedlo někde zaznamenat, určitě bychom se to dozvěděli od lidí, kteří čápi pečlivě sledují,“ tvrdí Zeman. Ani v hnízdě se od té doby nic nezměnilo. Čáp, který se na něm na jaře usadí, si ho upraví sám. „Necháme se překvapit, jestli to bude opět Bukáček. Lidi ho poznají, jestli se vrátí,“ spoléhá se Havrán na čapí fanoušky.

Co budou zachránci Havrán se Zemanem dělat pokud Bukáček skutečně přiletí? „Nic. Budeme ho jen pozorovat, a otevřeme si k tomu pivo,“ říká Zeman. „Jestli přiletí, tak mu budeme hlavně přát, aby zdárně vychoval mladé. Bez problémů,“ říká Havrán.

V Mladých Bukách se čápi zpravidla objevují až na konci března. Už nyní se ale dva spoluzachránci čapích mláďat můžou pyšnit cenou Trutnovinek. Náleží jim titul Králové roku. „Moc děkujeme. Máte pravdu, že to byl výjimečný zážitek. Na to, jak jsme přikrmovali čápata, do smrti nezapomeneme,“ dodává Jiří Zeman.

 čtěte také: Sonda do lidské duše: Proč nás čápi fascinují?


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr