Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Objev roku klavírista Pavel Pejchal. Takový talent tady ještě nebyl

13. 2. 2022

Objev roku klavírista Pavel Pejchal. Takový talent tady ještě nebyl 15 snímků
Ve třinácti letech už zvládá to, s čím se jiní teprve seznamují na konzervatoři. Pavel Pejchal z Trutnova je mimořádně nadaný klavírista. V loňském roce to tenhle vytáhlý hubeňour z místní základní umělecké školy dal patřičně všem vědět, když na mezinárodních soutěžích získával nejvyšší ocenění. Ve Vídni, Budapešti, Paříži, Bělehradě, Varšavě…

I když třeba sousedé Pejchalových z paneláku v Pampeliškově ulici na Zelené louce o rozkvětu jeho talentu věděli dřív a někteří z nich to občas Pavlově rodině dávají anonymními vzkazy do schránky najevo, co si o tom talentu myslí. „Nebo nám někdo zazvoní na dveře a uteče. V takovém duchu už jedeme nějakým rokem, ale vím, že by to mohlo být stokrát horší,“ vnáší s úsměvem na začátku našeho setkání trošku jiný pohled do života mladého umělce maminka Lenka Pejchalová. Žena, po níž Pavel podědil klavírní geny.

Klavír v bytě je totiž její. „Byl to jediný nábytek, co jsem si přinesla do manželství,“ říká s úsměvem absolventka královédvorské ZUŠky. Hudební vlohy má však syn i ze strany otce Pavla, který je kytarista. A jelikož také starší sestra Lada navštěvovala hudebku, dalo se očekávat, že Pavel se vydá v rodinných šlépějích. A taky šel. Bez nějakého nátlaku, sám od sebe. Hrát na klavír začal v první třídě a na trutnovské ZUŠce se ho ujal učitel Vít Havlíček.

Říká se, že 10 procent je talent a 90 procent píle. U spousty talentovaných dětí, které se tváří, že před sebou mají velký rozvoj, se později ukáže, že jim chybí větší houževnatost a neposunou se dál. „To ale není případ Pavla, ten se do toho v poslední době opravdu zakousl,“ upozorňuje klavírní pedagog a dodává, že jeho žák má veškeré předpoklady, aby to dotáhl daleko. Je nadaný, pilný, cílevědomý, v hudbě velice spontánní a má snahu se dále vzdělávat. A samozřejmě nejde opomenout ani důležitý díl skládačky Pavlova vzestupu v podobě právě osoby Víta Havlíčka. Bez kvalitního vedení by to nešlo.

 

„Denně cvičím tak dvě hodiny,“ prozrazuje třináctiletý klavírista, který druhým rokem navštěvuje trutnovské gymnázium. Za zlepšením jeho techniky je samozřejmě postupný progres. Dnes je Pavel ale již na takové úrovni, že zvládne i náročný repertoár daleko přesahující rámec výuky na základní umělecké škole. „Už zvládne řadu skladeb, které se hrají například na konzervatořích,“ poukazuje Vít Havlíček, jenž je i vedoucím Oddělení hudebně teoretických disciplín na pražské Akademii múzických umění. A potvrzením Pavlova klavírního rozvoje jsou výsledky ze soutěží, které slouží právě jako ukazatel výkonnosti, řekneme-li to sportovní terminologií.

A to, že trutnovský klavírista uspěl v řadě soutěží, naznačuje, že to není náhoda. „Byla to zvláštní situace, protože kvůli covidu se začalo vyučovat distančně a reálně jsme se měsíce neviděli,“ vysvětluje učitel. Aby u svého žáka zvýšil motivaci, dohodli se, že zkusí online soutěž. To spočívalo v nahrání a poslání skladby. „Byla to pro nás velká škola i nová zkušenost. Deset minut jsme natáčeli celé dopoledne,“ popisuje, jak před rokem v lednu v Koncertní síni Bohuslava Martinů vznikaly nahrávky skladeb Bacha i Pavlova oblíbeného Chopina. „Rádi bychom touto cestou poděkovali Základní umělecké škole Trutnov, která nám zajistila zázemí pro nahrávání i hradila poplatky do soutěží,“ povídá Vít Havlíček.

V prestižních zahraničních soutěžích, kde se sešly i stovky nahrávek, Pavel v lednu obdržel 3. cenu v kategorii ve Varšavě, následovala 2. cena v Budapešti a 1. cena v Bělehradě. V květnu si přivezl 1. cenu i z Vídně, v červnu získal 2. cenu na prestižní soutěži v Jihlavě a v červenci 3. cenu v Paříži. Uspěl i na živo v Broumově, v Praze a na podzim se zúčastnil top evropské soutěže v Drážďanech. Tam sice žádnou cenu nezískal, ale jako jediný český zástupce zanechal velmi dobrý dojem, získal zkušenosti a viděl, jak to funguje na velké zahraniční soutěži.

„Zajímavé to bylo i pro mě, jakožto nestranného pozorovatele,“ líčí maminka Pavla, která vyrazila také do Německa a se zájmem sledovala, jak se chovají ostatní rodiče, učitelé a žáci. „I tady se totiž najdou ambiciózní tátové jako někde na staďáku, kteří do toho trenérům kecají. Rozdíl je akorát v tom, že na klavírní soutěži jsou lidé slušně oblečení,“ hlásí Lenka Pejchalová, která na svém synovi velmi obdivuje, že jakmile vystoupí na pódium, není na něm poznat žádná tréma. „To já jsem v životě nedokázala a nezbavila jsem se toho.“

Pavlovi je navíc k dobru přičítána i jeho výrazová stránka, že dokáže svůj výkon na pódiu prodat, jak zaznělo i z úst porotců v Drážďanech. „Při hře je uvolněný, což je jeho velká devíza,“ potvrzuje učitel Vít Havlíček. Oba rodiče jsou vysocí, takže i prsty má dlouhé, i když ty ještě nejsou zárukou úspěchu. „Spousta lidí si myslí, že čím delší prsty, tím je to pro klavíristu lepší, ale ono je to hlavně o technice, hbitosti a celkové motorice rukou, zapojení zápěstí, ramen, zad a spojení s hlavou. Je to prostě alchymie,“ říká pedagog. Teď aktuálně s Pavlem intenzivněji pracují na technice. I když mladému svěřenci stále roste ruka, takže některá
cvičení s většími rozpětími ještě ani nemůže dělat.

„Od soutěží si teď dáváme trošku oddech, protože jich bylo relativně dost. Navíc, když se soustředíme na soutěže, nenacvičujeme nový repertoár. Je náročné to skloubit. Nejbližší soutěž plánujeme asi v dubnu,“ vypravuje Vít Havlíček, jenž na trutnovské ZUŠce vyučuje od roku 2010 a tak nadějného žáka, jako je Pavel, tady ještě neměl. „Jeho budoucnost vidím velice pozitivně, ale samozřejmě záleží na Pavlovi.“ A jak to tedy vidí sám Objev roku 2021? „Ještě nevím, ale asi by to byla škoda, kdybych se klavíru přestal věnovat,“
uzavírá Pavel Pejchal.

Ocenění Pavla na mezinárodních soutěžích v roce 2021

1. cena
International Viennese Spring Music Competition ve Vídni (+ koncert vítězů ve Vídni)
World open Online Music Competition v Bělehradě
International Chopin Piano Competition ve Vídni

2. cena
Danubia Talents International Music Competition Online v Budapešti

3. cena
International Competion online „Musica Phenomena“ ve Varšavě
Concours International de Piano La Note Céleste v Paříží

Účast
2. Internationaler Carl Maria von Weber Wettbewerb für Junge Pianisten v Drážďanech


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr