Čtvrtek

23. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Chceme být užiteční svému okolí

1. 12. 2019

page.Name
Český stavební holding enteria je významným donátorem celé řady východočeských sportovních klubů, akcí, ale i společenských událostí. Předseda představenstva Martin Havelka (50) považuje za přirozené poskytovat finanční podporu sportovnímu a společenskému dění v místech, kde firmy sdružené v holding působí. „Reklama je pro nás důležitá, ale v dnešní době i hrdost našich lidí na to, že je vidět jejich značka, logo. Máme firmy o lidech a pro lidi. Lidé jsou to nejdůležitější, co máme,” říká.

Jak byste představil holding enteria? Co dělá a čím se zabývá?
Enteria - Český stavební holding to už má ve svém názvu. Je to český holding a stavební holding, který v současné době zastřešuje dvanáct společností. Zabýváme se stavařinou a realizujeme zakázky nejen na Pardubicku, ale i po celé České republice. Specializujeme se na dopravní, podzemní či vodohospodářské stavby. Náš holding enteria má tisíc zaměstnanců a náš výrobní potenciál se pohybuje okolo 4,5 miliardy korun ročně.

Jaká byla motivace k založení holdingu, který zastřešuje takové množství firem?
Vznikli jsme z malých firem, ve kterých stále držíme velmi silnou firemní kulturu. V rámci holdingu se tudíž snažíme využívat synergické efekty v provozu či obchodu. V menších firmách se lépe buduje dobrá firemní kultura, a to je důvod, proč ponecháváme jednotlivé značky. Obchodně se také lépe loví ve smečce, je to přirozené, účinné a bezpečné.  Naše politika je akviziční. V roce 1994 jsme založili mateřskou firmu Chládek a Tintěra Pardubice, v následujících letech jsme naše další společnosti buď založili, nebo v rámci akvizic nakoupili. Těmito akvizicemi zároveň posilujeme naši pozici na českém stavebním trhu.

Zmínil jste, že enteria nyní zastřešuje dvanáct společností. Plánujete v dohledné době rozšíření tohoto počtu?
Máme strategicky vytyčený cíl – pozvolně prorůstový, takže se dá předpokládat, že se toto portfolio rozšíří.

Hodláte vstoupit do nějakého odvětví, které nyní neděláte? Tedy mimo stavebnictví?
V současné době jsme český stavební holding, takže míříme do stavebnictví. Ale vedle toho cílíme i na stavební technologie, které potřebujeme pro upevnění naší pozice na trhu.

Jak hodnotíte situaci ve vašem oboru v rámci národního hospodářství?
Největší problém je, že práce je hodně, kterou dle mne ani nepotřebujeme. Ale populismus dnešní doby je silnější než rozum.

A nejsou na ni lidi?
Ano, nejsou lidi, nejsou zdroje. Vlády by spíš měly lépe plánovat v dlouhodobém horizontu. V České republice je nějaká kapacita stavebního trhu a my ji neumíme udělat z roku na rok dvojnásobnou či trojnásobnou. Dovézt lidi ze zahraničí by nebyl problém, ale nemáme další zdroje, jako je třeba materiál, technologie či techniky, řemeslníky, které z ciziny nepřivezete. Řídit stavební firmy a dlouhodobě plánovat strategie, kdy jeden rok objem financí klesá,  druhý pak naopak roste i několikanásobně a vše se děje nekoncepčně, je dost složité.

Kde mohou obyvatelé východních Čech vidět v současné době vaše firmy, jak se říká „v akci“?
Nejprve bych zmínil některé dokončené stavby, na Hradecku to je Muzeum východních Čech nebo svinarský most. V Pardubicích jsme v létě dokončili rekonstrukci radnice. V současné době stavíme třeba parkovací dům v Peci pod Sněžkou a vidět nás je možné i na některých pozemních stavbách na Hradecku či Pardubicku, v dopravním stavitelství nás můžete potkávat na krajských silnicích nebo na kolejových tratích v regionu.

Na jak dlouho dopředu máte zajištěné zakázky?
Máme zajištěn odbyt do poloviny příštího roku.

Jak moc velká je na trhu konkurence?
Konkurenci samozřejmě vnímáme a víme, že má úplně stejné problémy. My se snažíme, abychom měli dobrý personál, dobré firmy a naše firmy byly úspěšné a měly dobré strategie. Konkurenci vnímáme jako nutnou a umíme s ní komunikovat, případně bojovat.

Jméno enteria je spojeno i s extraligovým hokejovým klubem HC Pardubice, kde aréna pro letošní sezonu nese jméno holdingu. Jak jste se k tomu dostali?
Naše firemní heslo říká, že chceme být užiteční svému okolí. Považujeme to za logické na všech místech, kde naše firmy působí, a Enteria Aréna v Pardubicích je právě jedna taková věc. Byli jsme v této věci oslovení, a protože jsme něco takového, kde bychom se mohli prezentovat a více celorepublikově  zviditelnit, hledali, tak jsme na tuto nabídku kývli. Jinak významným partnerem pardubického hokeje je společnost Chládek a Tintěra Pardubice mnoho let.

Jaké další aktivity takto podporujete?
Jsme partneři hradeckého i pardubického fotbalu, tenisové Pardubické juniorky, věnujeme se motoristickému sportu. Jsme hlavním partnerem pardubického Hudebního jara, enteria je generálním partnerem Aviatické pouti v Pardubicích,  pomáháme místním školám i školkám.

Jaké jsou vize podniku do budoucna? Řečeno klasickou otázkou personalistů u pohovorů „Kde se vidíte za pět let?“.
Za pět let se můžeme vidět tam, kde jsme zhruba dnes, a možná budeme o něco silnější. Tedy pokud bude pokračovat stavební boom, o kterém se v současné době spíš více mluví. Je zbytečné spekulovat, jestli budeme mít tržby o jednu či dvě miliardy vyšší. To ani není rozhodující. Naše firmy jsou o lidech a pro lidi, o dobré firemní kultuře, o rozumné a reálné strategii a tyto hodnoty bychom chtěli udržet i do budoucna.

Co děláte ve svém volném čase? Kolik ho máte?
Mám ho tolik, kolik si ho udělám. (smích) Věnuji se sportu a rád cestuji. Snažím se určité koníčky skloubit s prací.

Když cestujete do zahraničí, na kolik a jak často okukujete, jak dělají svoji práci vaši potenciální zahraniční konkurenti?
Myslím, že dopravní pozemní stavitelství je v rámci Evropy na srovnatelné úrovni. Možná bych viděl jinou věc, a to takovou, že v Rakousku nebo Německu má plánování projektů a kapacit jasnou strategii, zatímco tady to prochází ještě navíc složitým a zdlouhavým projednáváním stavebních povolení. Tam jim to jde trochu lépe, a to jim je možné závidět. Nové technologie, ekonomika 4,0 a další, to jsou věci, které je třeba okukovat za našimi hranicemi.

Zpět k vašim zálibám, jakou máte rád například literaturu či hudbu?
Přiznám se, že moc nečtu, a pokud se k nim dostanu, tak spíš detektivky nebo oddechové knížky. Ale svůj volný čas trávím spíš na horách, na vodě, na kole nebo venku se psem, kde si alespoň trochu odpočinu. Z hudby si rád poslechnu rockovou muziku.

Zelené Předměstí, Jiráskova 169, 530 02 Pardubice
Tel.: + 420 466 007 711 | Fax: 466 687 043
E-mail: info@enteria.cz

www.enteria.cz