Sobota

17. dubna 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Chceme být užiteční svému okolí

1. 12. 2019

page.Name
Český stavební holding enteria je významným donátorem celé řady východočeských sportovních klubů, akcí, ale i společenských událostí. Předseda představenstva Martin Havelka (50) považuje za přirozené poskytovat finanční podporu sportovnímu a společenskému dění v místech, kde firmy sdružené v holding působí. „Reklama je pro nás důležitá, ale v dnešní době i hrdost našich lidí na to, že je vidět jejich značka, logo. Máme firmy o lidech a pro lidi. Lidé jsou to nejdůležitější, co máme,” říká.

Jak byste představil holding enteria? Co dělá a čím se zabývá?
Enteria - Český stavební holding to už má ve svém názvu. Je to český holding a stavební holding, který v současné době zastřešuje dvanáct společností. Zabýváme se stavařinou a realizujeme zakázky nejen na Pardubicku, ale i po celé České republice. Specializujeme se na dopravní, podzemní či vodohospodářské stavby. Náš holding enteria má tisíc zaměstnanců a náš výrobní potenciál se pohybuje okolo 4,5 miliardy korun ročně.

Jaká byla motivace k založení holdingu, který zastřešuje takové množství firem?
Vznikli jsme z malých firem, ve kterých stále držíme velmi silnou firemní kulturu. V rámci holdingu se tudíž snažíme využívat synergické efekty v provozu či obchodu. V menších firmách se lépe buduje dobrá firemní kultura, a to je důvod, proč ponecháváme jednotlivé značky. Obchodně se také lépe loví ve smečce, je to přirozené, účinné a bezpečné.  Naše politika je akviziční. V roce 1994 jsme založili mateřskou firmu Chládek a Tintěra Pardubice, v následujících letech jsme naše další společnosti buď založili, nebo v rámci akvizic nakoupili. Těmito akvizicemi zároveň posilujeme naši pozici na českém stavebním trhu.

Zmínil jste, že enteria nyní zastřešuje dvanáct společností. Plánujete v dohledné době rozšíření tohoto počtu?
Máme strategicky vytyčený cíl – pozvolně prorůstový, takže se dá předpokládat, že se toto portfolio rozšíří.

Hodláte vstoupit do nějakého odvětví, které nyní neděláte? Tedy mimo stavebnictví?
V současné době jsme český stavební holding, takže míříme do stavebnictví. Ale vedle toho cílíme i na stavební technologie, které potřebujeme pro upevnění naší pozice na trhu.

Jak hodnotíte situaci ve vašem oboru v rámci národního hospodářství?
Největší problém je, že práce je hodně, kterou dle mne ani nepotřebujeme. Ale populismus dnešní doby je silnější než rozum.

A nejsou na ni lidi?
Ano, nejsou lidi, nejsou zdroje. Vlády by spíš měly lépe plánovat v dlouhodobém horizontu. V České republice je nějaká kapacita stavebního trhu a my ji neumíme udělat z roku na rok dvojnásobnou či trojnásobnou. Dovézt lidi ze zahraničí by nebyl problém, ale nemáme další zdroje, jako je třeba materiál, technologie či techniky, řemeslníky, které z ciziny nepřivezete. Řídit stavební firmy a dlouhodobě plánovat strategie, kdy jeden rok objem financí klesá,  druhý pak naopak roste i několikanásobně a vše se děje nekoncepčně, je dost složité.

Kde mohou obyvatelé východních Čech vidět v současné době vaše firmy, jak se říká „v akci“?
Nejprve bych zmínil některé dokončené stavby, na Hradecku to je Muzeum východních Čech nebo svinarský most. V Pardubicích jsme v létě dokončili rekonstrukci radnice. V současné době stavíme třeba parkovací dům v Peci pod Sněžkou a vidět nás je možné i na některých pozemních stavbách na Hradecku či Pardubicku, v dopravním stavitelství nás můžete potkávat na krajských silnicích nebo na kolejových tratích v regionu.

Na jak dlouho dopředu máte zajištěné zakázky?
Máme zajištěn odbyt do poloviny příštího roku.

Jak moc velká je na trhu konkurence?
Konkurenci samozřejmě vnímáme a víme, že má úplně stejné problémy. My se snažíme, abychom měli dobrý personál, dobré firmy a naše firmy byly úspěšné a měly dobré strategie. Konkurenci vnímáme jako nutnou a umíme s ní komunikovat, případně bojovat.

Jméno enteria je spojeno i s extraligovým hokejovým klubem HC Pardubice, kde aréna pro letošní sezonu nese jméno holdingu. Jak jste se k tomu dostali?
Naše firemní heslo říká, že chceme být užiteční svému okolí. Považujeme to za logické na všech místech, kde naše firmy působí, a Enteria Aréna v Pardubicích je právě jedna taková věc. Byli jsme v této věci oslovení, a protože jsme něco takového, kde bychom se mohli prezentovat a více celorepublikově  zviditelnit, hledali, tak jsme na tuto nabídku kývli. Jinak významným partnerem pardubického hokeje je společnost Chládek a Tintěra Pardubice mnoho let.

Jaké další aktivity takto podporujete?
Jsme partneři hradeckého i pardubického fotbalu, tenisové Pardubické juniorky, věnujeme se motoristickému sportu. Jsme hlavním partnerem pardubického Hudebního jara, enteria je generálním partnerem Aviatické pouti v Pardubicích,  pomáháme místním školám i školkám.

Jaké jsou vize podniku do budoucna? Řečeno klasickou otázkou personalistů u pohovorů „Kde se vidíte za pět let?“.
Za pět let se můžeme vidět tam, kde jsme zhruba dnes, a možná budeme o něco silnější. Tedy pokud bude pokračovat stavební boom, o kterém se v současné době spíš více mluví. Je zbytečné spekulovat, jestli budeme mít tržby o jednu či dvě miliardy vyšší. To ani není rozhodující. Naše firmy jsou o lidech a pro lidi, o dobré firemní kultuře, o rozumné a reálné strategii a tyto hodnoty bychom chtěli udržet i do budoucna.

Co děláte ve svém volném čase? Kolik ho máte?
Mám ho tolik, kolik si ho udělám. (smích) Věnuji se sportu a rád cestuji. Snažím se určité koníčky skloubit s prací.

Když cestujete do zahraničí, na kolik a jak často okukujete, jak dělají svoji práci vaši potenciální zahraniční konkurenti?
Myslím, že dopravní pozemní stavitelství je v rámci Evropy na srovnatelné úrovni. Možná bych viděl jinou věc, a to takovou, že v Rakousku nebo Německu má plánování projektů a kapacit jasnou strategii, zatímco tady to prochází ještě navíc složitým a zdlouhavým projednáváním stavebních povolení. Tam jim to jde trochu lépe, a to jim je možné závidět. Nové technologie, ekonomika 4,0 a další, to jsou věci, které je třeba okukovat za našimi hranicemi.

Zpět k vašim zálibám, jakou máte rád například literaturu či hudbu?
Přiznám se, že moc nečtu, a pokud se k nim dostanu, tak spíš detektivky nebo oddechové knížky. Ale svůj volný čas trávím spíš na horách, na vodě, na kole nebo venku se psem, kde si alespoň trochu odpočinu. Z hudby si rád poslechnu rockovou muziku.

Zelené Předměstí, Jiráskova 169, 530 02 Pardubice
Tel.: + 420 466 007 711 | Fax: 466 687 043
E-mail: info@enteria.cz

www.enteria.cz