Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Největší regionální televize začne vysílat také v Trutnově

26. 12. 2019

page.Name
Pozemní televizní vysílání v Česku definitivně přechází na standard DVB-T2. Starší a doposud funkční standard DVB-T je postupně v jednotlivých regionech vypínán. Diváci díky tomu získají možnost sledovat více kanálů v kvalitním rozlišení. O všem, co se změnou vysílacího standardu souvisí, hovoří v rozhovoru pro Trutnovinky Oldřich Tamáš, ředitel Východočeské televize V1. Největší regionální televizi u nás nově naladí i diváci v Trutnově, Vrchlabí a okolí.

Když vynecháme technické náležitosti přechodu na standard DVB-T2, co to prakticky znamená pro televizní diváky?
Divákům ale přinese převážně pozitivní novinky. Pozemní vysílání bude i nadále zdarma a lidé budou moci naladit prakticky veškeré české programy, a to v té nejvyšší kvalitě. Výrazně se také zlepší propojení televizního vysílání s internetem, které umožňuje například prostřednictvím HbbTV zhlédnout pořady zpětně.

Zvládne to každá televize? Je potřeba pro získání nových kanálů něco udělat?
Zjednodušeně záleží na tom, jak starou televizi lidé mají, respektive jestli je na přechod na moderní standard připravená. Pokud ji kupovali přibližně v posledních třech letech, tak pravděpodobně ano, ale je lepší si to zkontrolovat například na www. dvbt2overeno.cz. Druhou možností je, že mají sice starší televizi, ale kompatibilní set-top-box. Pokud ani jedno z toho neplatí, je nutné koupit novou televizi nebo set-top-box. Při nákupu je dobré se zeptat, jestli zařízení nový standard podporuje. Pak už stačí jen pustit automatické ladění kanálů.

Kdy k odstřižení starších televizí dojde?
Novým standardem je pokryta už většina území a od 27. listopadu postupně dochází k vypínání toho starého. V Královéhradeckém kraji, kde se vysílá z Černé hory, začne přechod 7. ledna 2020. Hlavní vlna nastane na jaře příštího roku a celý proces by měl být hotový do června.

Co tyto změny znamenají pro Východočeskou televizi V1?
Přinese nám to dokrytí Královéhradeckého kraje. V současné době pokrýváme cca 90 procent tohoto regionu. Teď naši televizi V1 nově naladí také lidé v Trutnově, Vrchlabí a okolí. Tam jsme doposud nevysílali. Ve Vrchlabí bychom měli být vidět už teď během postupného přechodu. Stejně jako pro přechod na nový standard platí, že stačí pustit automatické ladění kanálů a V1 by se měla objevit.

Pokud se mi už podaří kanál Východočeské televize V1 naladit, co tam uvidím?
Základem našeho vysílání je pravidelné zpravodajství z celých východních Čech, takže z Královéhradeckého i Pardubického kraje. Zprávy vysíláme v premiéře každý všední den v 18 hodin. Od té chvíle běží ve smyčce každou hodinu až do následujícího dne. Diváci se na ně tak mohou podívat třeba i v noci nebo druhý den dopoledne.

Co další pořady?
Kromě zpráv a pravidelných magazínů z jednotlivých měst vysíláme a často i sami vyrábíme celou řadu pořadů, které jsou zaměřené takřka na všechna odvětví jako regiony, doprava, hasiči, vaření, ekologii, cestování, dostihy nebo domácí mazlíčci.

Chystáte s přechodem na nový standard novinky?
Právě s rozšířením území plánujeme nové pořady z jednotlivých měst a obcí. Jsme již v jednání s významnými subjekty v regionu. Dále připravujeme vysílání o adrenalinových sportech nebo oblíbený pořad Fight and Talk s MMA zápasníkem Patrikem Kinclem. Také bychom rádi zintenzivnili spolupráci s obcemi a městy, abychom přinášeli zpravodajství ze všech koutů regionu. Víme, že ve východních Čechách máme spoustu šikovných lidí a koná se tady hromada zajímavých akcí. A přesně to chceme divákům ukázat.

Mohou se diváci nějak zapojit do vysílání a vůbec života televize?
Ano a těch způsobů je hned několik. Do vysílání rádi zařadíme různé dobové záběry, co třeba lidé kdysi natočili, ale mají někde v šuplíku. My jsme schopní tato videa oživit. Při natáčení reportáží se lidí často ptáme na názor formou ankety, takže se pak mohou vidět na obrazovce. Velmi nám pomáhají také tipy na reportáže, nebo dokonce přímo fotky a videa z akcí a událostí, které můžeme použít ve vysílání nebo na našich sociálních sítích.  Ty jsou mimochodem velmi sledované, na Facebooku máme skoro 16 tisíc fanoušků.

Hodně lidí sní o práci v televizi. Je potřeba předchozí praxe nebo mediální vzdělání?
Tohle pro nás není důležité. Často dáváme talentovaným lidem možnost, aby si televizní práci zkusili formou stáže nebo praxe. Mohou si i projít různé pozice od kameramana po reportéra, přičemž na věku ani pohlaví nezáleží. Pokud se osvědčí a mají zájem, tak tady s námi zůstanou delší dobu. Hodně lidí u nás nastartovalo kariéru a odrazilo se k práci ve velkých médiích.

David Záruba
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv TV V1, Ondřej Littera