Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Kraj dostal tisíc respirátorů. Je to málo, zlobí se hejtman

14. 3. 2020

page.Name
Do královéhradecké Fakultní nemocnice dnes ráno dorazily slibované respirátory. Podle hejtmanství je to ale málo. Tisícovka jich zůstane hradecké nemocnici, padesátku dostanou záchranáři. Trutnovská nemocnice zatím na respirátory čeká.

Vedení hradeckého kraje není spokojené s počtem 1050 respirátorů (Zhruba 750 FFP3 a 250 FFP2 respirátorů). Přitom sousední Pardubický kraj obdržel 2050 respirátorů. "Nerozumím, z jakého důvodu kraje obdržely takto minimální počty respirátorů a zároveň na základě jakého klíče ministerstva zdravotnictví byly dodávky respirátorů rozděleny," prohlásil hradecký hejtman Jiří Štěpán.

Trutnovský špitál zatím na respirátory čeká. Zásilka respirátorů totiž byla přednostně mířila do nemocnic, které mají infekční kliniky nebo infekční oddělení. „My bychom měli dostat respirátory během příštího týdne,“ potvrdil ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Kraj předně vybaví respirátory typu FFP3 pracovníky zdravotnické záchranné služby a personál v krajských nemocnicích (např. Trutnov), kteří přichází přímo do styku s nakaženými pacienty. Poté respirátory půjdou do ordinací praktických lékařů pro dospělé i děti a dorost, ambulantním specialistům, stomatologům a lékárníkům. "Ministerstvo slíbilo, že bude zásobovat průběžně, proto doufám, že příští zásilka bude větší, tak, abychom skutečně mohli respirátory distribuovat dál," uvedl hejtman Jiří Štěpán.

 

V hradeckém kraji bylo k sobotnímu poledni hlášeno osm potvrzených případů nakažených koronavirem. Pacienti jsou v domácí léčbě, bez vážnějších komplikací.

Na případný další nápor choroby Covid-19 jsou na infekčním oddělení, oddělení plicní a emergency a v dětské klinice Fakultní nemocnice připraveni. „Dále vytváříme zásoby nezbytných léků, které doplňujeme na zhruba pětiměsíční stavy. Totéž se zdravotnickými prostředky,“ oznámil lékařský náměstek hradecké nemocnice Jaroslav Malý.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler