Úterý

21. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Královéhradecký kraj zavádí opatření proti možnému šíření koronaviru

4. 3. 2020

page.Name
Vzhledem k tomu, že se šíří nákaza koronavirem, která zasáhla i území České republiky, dochází také v Královéhradeckém kraji k bezpečnostním opatřením. Jeho vedení nyní spustilo informační kampaň, v níž občanům poskytuje všechny důležité informace o koronaviru i způsobech, jak nákaze předcházet.

„Jsme připraveni reagovat v případě výskytu nákazy v našem regionu. Spolupracujeme s hygieniky, lékaři a složkami Integrovaného záchranného systému. Věřím ve společenskou odpovědnost všech občanů. V tuto chvíli je především nutné zachovat chladnou hlavu a dodržovat základní hygienická pravidla,” prohlásil hejtman a předseda Bezpečnostní rady kraje Jiří Štěpán.

Všechny důležité informace o koronaviru jsou zveřejněné na webových stránkách krajského úřadu. Na jednom místě jsou tak k dispozici pokyny pro cestovatele či odpovědi na základní otázky: Co je koronavirus, jak se přenáší či zda proti viru existuje vakcína. Kraj vydal i dva letáky informující o situaci v aktuální virové nákaze. První je určen pro cestovatele, kteří se v posledních dvou týdnech vrátili z rizikových oblastí nákazy, například z Číny, Koreje či italských regionů Lombardie a Piedmont.

Druhý leták obsahuje ucelený přehled o způsobu snížení rizika nakažení koronavirem. Největší důraz je přitom kladen na důkladnou hygienu, především správné mytí rukou, které je základním preventivním opatřením proti šíření infekčních nemocí. „Letáky jsme už rozeslali v elektronické podobě všem krajským příspěvkovým organizacím s prosbou, aby informovaly své pracovníky a šířily je dál pomocí vlastních komunikačních kanálů,“ upozornil hejtman.

Kraj je zároveň tiskne a distribuuje do škol, obcí s rozšířenou působností a krajských příspěvkových organizací, aby bylo informováno co největší množství občanů a došlo k jejich uklidnění. Kromě toho krajské nemocnice v současné době disponují pomůckami a prostředky pro epidemii koronaviru na dva měsíce běžného provozu.

Nemocnice připravují nárazová kontaktní místa pro osoby, které se vrátí z rizikových oblastí a místo telefonického informování Krajské hygienické stanice či Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové dorazí do zdravotnického zařízení osobně. Vedení Zdravotnického holdingu navíc od zítřka omezí návštěvy v krajských nemocnicích na odděleních následná péče, ARO, JIP, onkologie a podle zvážení situace i oddělení interních lůžek.

V hradeckém regionu vznikl také specializovaný tým Zdravotnické záchranné služby, který je schopen vyjet za pacientem s podezřením na koronavirus, aby mu mohl odebrat vzorky přímo u něj doma, případně jej rovnou transportovat do Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice. „Všem sociálním zařízením v kraji jsme doporučili, aby omezily návštěvu osob, které se vrátily ze zahraničí,“ dodal hejtman Štěpán s tím, že vedení krajského úřadu umožnilo svým zaměstnancům, kteří se vrátí z rizikových oblastí, aby v následujících čtrnácti dnech mohli pracovat z domova.

(hyš-tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Královéhradecký kraj