Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nemocnice se chystají na horší časy, vyčleňují speciální lůžka

18. 3. 2020

page.Name
Samostatná lůžková oddělení pro pacienty s podezřením na Covid-19 připravují nemocnice Královéhradeckého kraje v Trutnově, Náchodě a Jičíně. Chystají se pro jistotu na situaci, kdy epidemie nabere větších rozměrů. Informaci dnes zveřejnila Lucie Chytilová, mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, pod který špitály patří.
Dosud pacienty s COVID-19 přijímá Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Pokud by však nápor nezvládala, musely by pacienty s respiračními potížemi a podezření na nákazu koronavirem přijímat i špitály s improvizovanými infekčními oddělením. Jejich součástí budou speciální ambulance, v nichž bude pracovat personál vyškolený pro provádění stěrů pro vyšetření na Covid-19.

„Ačkoliv se nemocní v našem kraji počítají stále na jednotky, připravujeme se na situaci, že epidemie nabere větších rozměrů. V takovém případě budou krajské nemocnice připraveny postarat se o pacienty s onemocněním Covid-19, kteří budou potřebovat hospitalizaci,“ vysvětlil Aleš Cabicar, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví.​

Jako první spustila improvizované infekční oddělení jičínská nemocnice v přízemí pavilonu chirurgie v prostorách gastroambulancí. Nové oddělení s 19 lůžky má samostatný vchod. Má připravené i týmy lékařů a zdravotníků, kteří se budou střídat ve směnném provozu. Šest odběrových sester je vyškoleno na provádění stěry pro vyšetření na Covid-19. Chybí ale ochranné pomůcky, zejména respirátory.

„Žádáme všechny občany, aby naše nemocnice navštěvovali jen případě akutního problému. Podobně jako v jičínské nemocnici od čtvrtka 19. března spouští vyčleněná oddělení i náchodská a trutnovská nemocnice. Podmínkou vzniku těchto oddělení je samostatný vchod a možnost oddělit tyto prostory od zbytku nemocnice,“ upřesnila Ivana Urešová, předsedkyně Zdravotnického holdingu.

Trutnovská nemocnice se navíc připravuje na testování nemocných. Testy zdravotníci začnou ve speciálním stanu provádět v příštím týdnu. Prioritně půjde o testování osob, které jsou indikovány Krajskou hygienickou stanicí. „Pokud bude mít laboratoř kapacitu zpracovávat také vzorky samoplátců, bude nemocnice o této možnosti informovat veřejnost,“ dodala mluvčí holdingu Lucie Chytilová.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler