Čtvrtek

23. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Wikov: Fotogenický „David Brown“

20. 3. 2020 Komerční sdělení

page.Name
První ročník národní iniciativy Czech Industry Challenge (CICH) zaujal Wikováky natolik, že se rozhodli přihlásit do všech jeho kategorií. Kromě náborové kampaně a webu poslali do soutěže také fotografii. A byl to právě velkoformátový snímek největšího planetového unašeče „David Brown“, který v soutěži (ve skupině II - konstrukce, robotizace, výroba strojů, zařízení a dopravních prostředků) zvítězil.

„Zachycuje kolegu Jána Marka stojícího v hale pod dvaadvacetitunovou součástí převodovky. S fotografem Salimem Issou jsme poměrně přesně věděli, co a jak bude fotit, ale nakonec k jedné změně přeci jen došlo,“ uvádí marketingový ředitel Martin Sychrovský. Autor fotky dodává: „Fotografie totiž vznikly dvě. První jsem udělal s Michalem Berkou z obchodu, se kterým jsem byl domluvený. V sobotu, kdy jsme fotili, měl směnu Janko, sám amatérský fotograf. Zajímalo ho, co a jak na montáži děláme. Když jsem ho viděl stát pod převodovkou, bylo jasné, že on je tím pravým modelem pro můj záměr.“

Jedinečnost fotky wikovácké převodovky spatřuje známý fotograf právě v monumentálnosti zachyceného objektu. Ostatně, záměrem CICH je ukázat český průmysl neotřelým způsobem. „Spolu s organizátory chceme motivovat děti, studenty i dospělé lidi, aby si vůbec připustili, že práce v průmyslu je rozmanitá, zábavná, naplňující a má u nás dlouhou, úspěšnou tradici,“ vysvětluje Martin Sychrovský.

Poprvé byla veřejnosti fotografie představena na veletrhu Expo Astana, kde se stala jednou z dominant velkolepě pojatého českého pavilonu. Řada návštěvníků si s ní udělala oblíbené selfie. „Původně měl do Kazachstánu cestovat samotný unašeč, ale ukázalo se, že veletržní palác, celý z mramoru, není na takto těžké exponáty stavěný,“ doplňuje marketingový ředitel. V současné době mohou snímek vidět návštěvníci výstavy Czech Industry Photo, která bývá instalována v rámci pracovních veletrhů po celé ČR.

Jak Martin Sychrovský, tak Salim Issa považují wikovácké fabriky, výrobky i lidi za mimořádně fotogenické. Není tedy vyloučeno, že se s uměleckými fotografiemi z Wikovu budeme potkávat čím dál častěji.

Příběh planetového unašeče

Planetový unašeč, takřečený David Brown, zná ve Wikovu každý. Spektakulární exponát budí pozornost, kamkoli je přivezen, ať už skutečný, nebo na fotografii. Jeho příběh je krásný, naplněný radostí i smutkem.

Britská společnost David Brown si u Wikovu, svého konkurenta, objednala 10 sad tří planetových unašečů TR1 (20,5 t, průměr 2,9 m), TR2 (11,1 t, průměr 2,7 m) a TR3 (4,4 t, průměr 1,4 m), a to pro v té době nejvýkonnější větrnou elektrárnu na světě korejské firmy Samsung Heavy Industry. Nakonec ale převzala jen 6 sad. Jisté je, že nejméně 2 zamontovala do skříní převodovek a Samsungu skutečně předala. Ten pak celý projekt, z ekonomických důvodů, zastavil.

„Samsung Heavy Industry stihl postavit jen dvě turbíny, v Jižní Koreji a v Levenmouthu, v zátoce u skotského Edinburghu. Právě ta je osazena rotorem neuvěřitelného průměru 171 metrů a je tak největší větrnou turbínou sloužící k vědeckým účelům na světě. Firma ORE Catapult, která ji odkoupila, se totiž zabývá výzkumem mořské obnovitelné energie,“ uvádí Martin Sychrovský.

Co se stalo se zbývajícími 4 sadami, které Wikov vyrobil? Ty na Britské ostrovy nedorazily, po dohodě s David Brown byly sešrotovány. „Až na jednu, kterou jsme odkoupili pro veletržní účely. O zbývajících čtyřech sadách, které na Ostrovy odcestovaly, nevíme zhola nic. Tak to někdy s průlomovými projekty bývá,“ uzavírá Martin Sychrovský příběh unašeče „David Brown“.

Zbečník 356, 549 31 Hronov
Tel.: +420 491 488 111
Fax: +420 491 488 412
www.wikov.com