Pátek

31. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Haló, tady rozhlas aneb Historie Českého rozhlasu Hradec Králové

29. 6. 2020

Haló, tady rozhlas aneb Historie Českého rozhlasu Hradec Králové 31 snímků
Když 18. května roku 1923 zaznělo večer z éteru: „Haló zde radiostanice OKP v Kbelích u Prahy“ bylo to považováno spíše za atrakci než za pokrok. Jen málokdo tehdy dokázal odhadnout jaký význam pro společnost může rozhlasové vysílání mít.

Po hektických počátcích, v nichž nechyběla řada neuvěřitelných příhod, byla nedůvěra veřejnosti překonána a radiopřijímače se staly běžnou součástí českých domácností. Mezi prvními koncesionáři byla i řada Východočechů… Z východních Čech se veřejné rozhlasové vysílání ozvalo o 22 let později a stalo se téměř legendou.

„Provizorně“ ve Fuchsově vile

První vysílání bylo spojeno s koncem druhé světové války. Dva nadšení radioamatéři Josef Čupr a Augustin Ševčík použili 5. května roku 1945 šifrovací vysílačku wehrmachtu, aby občany informovali o pohybu ustupujících německých vojsk. Povolení k provozu Východočeského vysílače, který měl přinášet programy z Královéhradecka a Pardubicka, vydalo ministerstvo pošt 20. srpna 1945. Jeho provoz byl slavnostně zahájen 26. srpna 1945 za účasti Mirko Očadlíka, programového ředitele Československého rozhlasu. O něco později se rozhlas přestěhoval do Fuchsovy vily ve Vrchlického ulici v Hradci Králové, ve které byl umístěn i vysílač, přenášející programy obou redakcí na společné vlně 238 metrů. Toto sídlo mělo sice být jen provizorní, ale rozhlas v něm vydržel 54 let.V roce 1950 se východočeské regionální vysílání stalo součástí Československého rozhlasu a brzy si mezi lidmi získalo velkou oblibu. Rozběhla se hudební výroba, vznikaly publicistické pořady, kratší rozhlasové hry, kabarety i estrády. Královéhradecké studio připravovalo také množství pořadů pro celostátní okruhy. V roce 1968 pařil hradecký rozhlas ke krajským studiím, která v noci z 21. na 22. srpna dokázala vysílat déle než vinohradské studio v Praze. V 70. letech nastal obrat v tvorbě publicistických rozhlasových pořadů a do vysílání se začala zařazovat častěji všednodenní publicistika.

V roce 1990 bylo jasné, že velké změny programové, organizační i personální jsou nevyhnutelné. V tomto roce vzniklo moderované Dobré jitro a Dopolední Habaděj. Do čela studia si zaměstnanci zvolili Petra Haše, vznikla nová koncepce zpravodajství a publicistiky a o tři roky později byl dokončen přechod na stereofonní vysílání. V roce 1996 se začalo vysílat podle nového programového schématu a dvanáctihodinové moderované vysílání s řadou nových redaktorů a moderátorů si získalo u posluchačů velkou oblibu. Habaděj se stal jednou z nejposlouchanějších relací u nás.

Loučení se starou technikou

„Provizorní“ sídlo ve Fuchsově vile ale mělo řadu nevýhod. Redaktoři, moderátoři, technici a další zaměstnanci pracovali ve velmi stísněných podmínkách. Přesto u nich vyhlídka na přestěhování do nových prostor v Havlíčkově ulici nevyvolávala příliš nadšení. Částečně to bylo způsobeno i vědomím, že kromě nepříjemného stěhování je čeká i přechod na práci s moderním digitálním vybavením...

„Když jsme se sem v roce 1999 stěhovali, neloučili jsme se lehce,“ vzpomíná s úsměvem vedoucí programu ČRo Hradec Králové Lada Klokočníková. Podle ní ale netrvalo dlouho a všichni si bez větších problémů zvykli na nové prostředí, a především na nové technologie, které v té době patřily mezi nejmodernější v Evropě. Vysílání v novém prostředí začalo 26. února 1999 a moderní řešení interiérů studií a instalace špičkové digitální rozhlasové technologie značnou měrou přispělo ke zkvalitnění vysílání.

Podle ní ale netrvalo dlouho a všichni si bez větších problémů zvykli na nové prostředí, a především na nové technologie, které v té době patřily mezi nejmodernější v Evropě. Vysílání v novém prostředí začalo 26. února 1999 a moderní řešení interiérů studií a instalace špičkové digitální rozhlasové technologie značnou měrou přispělo ke zkvalitnění vysílání. „Dnes už si nikdo z nás jinou práci neumí představit. Moderátoři vysílají převážnou část programu ze samoodbavovacího pracoviště, redaktoři zpravodajství se hlásí z terénu ve snaze nabídnout aktuální regionální informace a regionální charakter mají i publicistické pořady,“ dodává vedoucí programu.

Posluchač na prvním místě

Ve snaze být posluchačům co nejblíže Český rozhlas Hradec Králové posluchačům nabízí kromě pravidelného regionálního zpravodajství  přímé přenosy z výjimečných akcí regionu. Během roku je jich přes třicet. Velmi oblíbený je také tříhodinový Páteční Habaděj, vysílaný z rozhlasové kavárny District V, kam zveme zajímavé hosty. Mezi nejoblíbenější pořady patří i jeden z nejstarších kontaktních pořadů Vaříme s Habadějem. Největší akcí, která má kořeny v královéhradeckém rozhlase, je anketa Šarmantní osobnost roku. Za její čtyřiadvacetileté trvání se posluchači mohli na galavečerech v Hradci Králové setkat s vítězi ankety, kterými byli například Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Karel Gott nebo profesor Pavel Pafko. Letošní ročník vyvrcholí 24. listopadu v Kongresovém centru Aldis a bude součástí oslav 75. výročí zahájení rozhlasového vysílání z východních Čech.

Víte, že ...

 • první rozhlasová koncese, kterou podepsal tehdejší ministr pošt a telegrafů, byla vydána 23. září 1923
 • dnešní slovo rozhlas vzniklo v roce 1925
 • v roce 1926 začal Československý rozhlas vysílat časové znamení
 • v roce 1937 počet koncesí v ČSR překročil jeden milion
 • 5. května 1945 se ozvalo první české vysílání z Hradce Králové
 • 20. srpna 1945 vydalo ministerstvo pošt povolení k provozu Východočeského vysílače (předchůdce ČRo Hradec Králové), jehož provoz byl slavnostně zahájen 26. srpna
 • 1. května 1953 u nás bylo zahájeno vysílání v rozhlase po drátě.
 • nejstarším pořadem s největším posluchačským ohlasem jsou Písničky na přání
 • od 26. února 1999 vysílá ČRo Hradec Králové z nové budovy v Havlíčkově ulici, studia jsou vybavena nejmodernější technikou
 • v neděli 18. května 2003 začal ČRo Hradec Králové poprvé vysílat přes internet.
 • doyen redakce Václav Souček dostal za své rozhlasové fejetony novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2005
 • v letech 2004 a 2006 obsadil ČRo Hradec Králové 2. místo v soutěži Firma kraje.

Tomáš Peterka
Foto: archiv
ČRo Hradec Králové