Sobota

10. června 2023

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Nemocnice zkrátily dobu pro odběry na covid

22. 6. 2020

page.Name
Nemocnice Královéhradeckého kraje v Náchodě a Trutnově dnes zkrátily dobu pro odběr vzorků na covid-19 v odběrových stanech ze čtyř hodin na jednu hodinu denně. V nemocnici v Jičíně se odběry jednu hodinu denně dělají již od 1. června. Důvodem zkrácení doby pro odběry je klesající zájem o vyšetření.

Minulý týden bylo na odběrových místech v náchodské, jičínské a trutnovské nemocnici odebráno 156 vzorků. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Ve státní Fakultní nemocnici Hradec Králové se dnes odběrové místo přesunulo z prostor před vjezdem do nemocnice k objektu infekční kliniky. Bude v provozu v pracovních dnech od 10:00 do 12:00 hodin, zatímco dosud bylo otevřeno od pátku do soboty od 09:00 do 12:00. "Na začátku epidemie pracovníci centra prováděli přes 150 odběrů denně, nyní provádějí každý den několik desítek odběrů," uvedla nemocnice. Nemocnice dělá i vyšetření pro samoplátce, a to za 1756 korun.

Oblastní nemocnice Jičín dělá odběry ve stanu každý všední den mezi 08:00 až 09:00. V nemocnici Náchod je stan v provozu mezi 09:00 až 10:00 a v nemocnici Trutnov se mohou lidé nechat vyšetřit od 10:00 do 11:00. Zkrácením provozní doby odběrových míst nemocnice ušetří pracovníky, kterou budou moci poslat na jiná pracoviště.

"Stěry na covid-19 se na všech třech místech provádějí po telefonickém objednání a pozvání pacienta na konkrétní čas," uvedla mluvčí.

V naléhavých případech odběry pacientům udělají také v chirurgické ambulanci Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem a v interní ambulanci v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou. Nemocnice Dvůr Králové a Rychnov nad Kněžnou také patří do sítě krajských nemocnic.

Vzorky z Jičína, Trutnova i Náchoda zpracovávají laboratoře v trutnovské a náchodské nemocnici. "K dnešnímu dni vyšetřily téměř 12.000 vzorků na covid-19. Laboratoř v trutnovské nemocnici zpracovala bezmála 7000 vzorků a laboratoř v náchodské nemocnici 4700 vzorků," uvedla mluvčí.

První odběrový stan kraj otevřel 23. března v nemocnici Trutnov, následovaly 31. března stany v náchodské a rychnovské nemocnici. Od 6. dubna byly v provozu odběrové stany ve všech pěti nemocnicích Královéhradeckého kraje. Rychnov a Dvůr Králové odběrové stany zrušily k 1. červnu. Ve fakultní nemocnici odběrový stan funguje od 18. března.

ČTK
Foto: Miloš Šálek