Čtvrtek

8. června 2023

Nyní

15°

Zítra

15°

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v květnu vzrostla na 2,9 procenta

5. 6. 2020

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v květnu kvůli pandemii koronaviru dál vzrostla na 2,9 procenta z 2,8 procenta v dubnu a 2,5 procenta v březnu. Počet lidí bez práce v květnu meziměsíčně stoupl o 323 na 10.855.
Nezaměstnanost byla v květnu nejvyšší od července roku 2017. Loni v květnu nezaměstnanost činila 1,9 procenta. Rychnovsko bylo v květnu okresem s nejnižší nezaměstnaností v ČR. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost na Rychnovsku v květnu zůstala na dubnových 1,8 procenta. V okrese má v Kvasinách závod automobilka Škoda Auto. Továrna, která má asi 9000 pracovníků, byla od 18. března do 26. dubna kvůli pandemii mimo provoz. Od 11. května závod přešel z dvousměnného provozu na třísměnný. Od 1. června se po otestování na koronavirus do práce ve Škodě Auto vrátilo i více než 2000 Poláků, kteří do továrny denně dojíždějí.

V ostatních čtyřech okresech Královéhradeckého kraje nezaměstnanost v květnu vzrostla. Nejvyšší byla na konci května na Náchodsku, kde dosáhla 3,8 procenta. Trutnovsko vykázalo nezaměstnanost 3,2 procenta, Královéhradecko 2,9 procenta a Jičínsko 2,6 procenta.

Podle ředitele hradeckého krajského úřadu práce Martina Horáka se v květnu skladba nových nezaměstnaných změnila. Zatímco v březnu a v dubnu se registrovali lidé z různých oborů služeb, z pohostinství či hotelnictví, v květnu přicházeli lidé spíše z průmyslu. "Propouštění v průmyslu sice (u jednotlivých firem) není veliké, žádné hromadné propuštění jsme zatím neřešili, ale v celkovém množství je to poměrně dost," řekl Horák. Očekává, že v dalších měsících nezaměstnanost setrvale poroste.

Výraznější růst nezaměstnanosti tlumí tradiční jarní rozjezd sezonních prací v zemědělství a službách. "Vzpamatovává se i turistický ruch. Příliv nových uchazečů v červnu není tak vysoký, jak bychom se mohli obávat. Poměrně hodně uchazečů evidenci ukončuje," řekl Horák.

Počet volných míst v kraji evidovaných úřady práce v květnu vzrostl o 319 na 12.994. Podle Horáka jde ale o číslo, které není reálné, protože zhruba 90 procent těchto míst pochází z době ještě před pandemií a velká část z nich byla určena pro nekvalifikované pracovníky z ciziny. Nově hlášených volných míst v květnu bylo 1447.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v květnu třetí až pátou nejnižší nezaměstnanost. Nižší měly Praha a Pardubický kraj, stejnou Jihočeský a Zlínský kraj. V celé ČR nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta.

Ukazatele v Královéhradeckém kraji v dubnu a v květnu 2020:

ČTK