Čtvrtek

23. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V hradeckém kraji přibylo za týden deset nový případů covidu-19

26. 6. 2020

page.Name
V Královéhradecké kraji v posledních dnech přibylo proti předchozímu obdobím výrazněji potvrzených případů nákazy covid-19. Za poslední týden počet nových případů vzrostl o deset na dnešních 216. V předchozích třech týdnech od 29. května do 19. června přibylo dohromady devět případů nákazy. Zhruba 90 procent nakažených se z nemoci vyléčilo. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

Podle krajských hygieniků se často rozšíří nákaza v rodině. "Každý, kdo byl i mimo rodinu v užším kontaktu s pozitivním, nastupuje dvoutýdenní karanténu. Naštěstí většina nakažených nemá vážnější zdravotní obtíže, případně nemá žádné příznaky. Nicméně preventivní karanténní opatření mohou výrazně zkomplikovat činnost firem a dalších institucí, ale také dovolenkových plánů," uvedl ředitel krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Podle aktuálních dat krajských hygieniků, jež se od údajů ministerstva mírně liší, bylo dnes odpoledne v kraji 15 nemocných s covidem-19. Počet zjištěných případů za poslední týden v kraji vzrostl o devět na 210. Počet vyléčených stoupl o dva na 191, čtyři lidé zemřeli. Počty vyléčených a zemřelých jsou stejné ve statistikách hygieniků i ministerstva.

Nejvíce případů je na Královéhradecku, kde od minulého pátku přibylo pět nemocných na celkových 74. Vyléčených na Královéhradecku dnes odpoledne bylo 64, dva lidé s covidem-19 zemřeli. Náchodsko mělo k dnešku 66 zjištěných případů nákazy a 64 vyléčených. Jičínsko hlásilo 25 nakažených, 22 vyléčených a jedno úmrtí. Na Trutnovsku bylo k dnešku 27 případů a 25 vyléčených. Rychnovsko mělo 18 nakažených, 16 vyléčených a jedno úmrtí.

I přes nárůst počtu nemocných s covid-19 patří Královéhradecký kraj nadále v ČR k regionům s nejnižším výskytem nákazy. V Královéhradeckém kraji bylo dnes 39,16 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom byly v ČR už jen Jihočeský kraj, kde měli 31,05 případu na 100.000 obyvatel, a kraj Vysočina, kde bylo 37,46 případu na 100.000 obyvatel.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je jediným zařízením v kraji, kde se nemocní s covidem-19 léčí, byl dnes odpoledne jeden pacient s covidem-19, stejně jako před týdnem. Jeho stav nebyl vážný.

Podle hejtmanství je situace v kraji v současné chvíli z hlediska šíření covidu-19 klidná a příznivá, ale lidé by neměli mít dojem, že epidemie odezněla. "Nastává doba dovolených, cestování a stýkání se s lidmi z jiných krajů či zemí. To je nutné považovat za určité riziko nákazy. Proto je důležité po návratu z cest zůstat alespoň několik dnů v určité přiměřené dobrovolné izolaci," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

ČTK
Grafika: Michal Kriegler