Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v červnu zůstala na 2,9 procenta

7. 7. 2020

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v červnu zůstala na květnových 2,9 procenta. Práci k poslednímu červnu nemělo 10.790 lidí, proti květnu jich bylo o 65 méně. Rychnovsko bylo v červnu okresem s nejnižší nezaměstnaností v ČR. Meziročně proti červnu 2019 nezaměstnanost v kraji vzrostla o jeden procentní bod. Tehdejších 1,9 procenta z června 2019 byla rekordně nejnižší nezaměstnaností v historii kraje. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Pracovní trh podle úřadů práce pozitivně ovlivňují sezonní práce, které se naplno rozběhly ve stavebnictví, zemědělství či lesnictví a částečně i v pohostinství a službách. "Přestože do evidence uchazečů o zaměstnání přichází v současné době více lidí než před pandemií covid-19, s rozjezdem sezonních prací řada nezaměstnaných naopak nastupuje do zaměstnání," uvedl ředitel odboru zaměstnanosti Úřadu práce ČR Jan Karmazín.

Nezaměstnanost na Rychnovsku v červnu zůstala na dubnových a květnových 1,8 procenta. V okrese má v Kvasinách závod automobilka Škoda Auto. Továrna, která má asi 9000 pracovníků, byla od 18. března do 26. dubna kvůli pandemii mimo provoz. Od 11. května závod přešel z dvousměnného provozu na třísměnný. Od 1. června se po otestování na koronavirus do práce ve Škodě Auto vrátilo i více než 2000 Poláků, kteří do továrny denně dojíždějí.

V okrese Náchod nezaměstnanost v červnu klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,6 procenta a i tak byla nadále nejvyšší v kraji. Na Trutnovsku nezaměstnanost klesla z 3,2 na 3,1 procenta. Na Hradecku a Jičínsku stagnovala na 2,9 procenta a 2,6 procenta.

Počet volných míst v kraji evidovaných úřady práce v červnu meziměsíčně klesl o 683 na 12.311. Nově hlášených volných míst v červnu bylo 2191, v květnu nově hlášených míst bylo 1447.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v červnu třetí až čtvrtou nejnižší nezaměstnanost. Nižší měly Pardubický kraj a Jihočeský kraj, stejnou měl Zlínský kraj. V celé ČR nezaměstnanost v červnu vzrostla na 3,7 procenta z květnových 3,6 procenta.ČTK