Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

12°

Zítra

17°

Svátek má

Zoologická zahrada hlásí v červenci nadprůměrnou návštěvnost

31. 7. 2020

page.Name
Návštěvnost památek v Královéhradeckém kraji za první polovinu letních prázdnin v meziročním srovnání stagnovala. Větší zájem hlásí ZOO Dvůr Králové nad Labem a turistické cíle v Krkonoších. Hotely v některých krkonošských střediscích zaznamenaly dokonce lepší výsledky než loni v červenci, vyplynulo z ankety ČTK.

„Návštěvnost července k 20. červenci 2020, dosáhla téměř 90 000 návštěvníků, což je o 10 000 více než za stejné období v minulém roce. Letošní červenec se řadí k těm meziročně nadprůměrným," řekla ČTK mluvčí Safari parku Dvůr Králové Markéta Grúňová.

Značnému zájmu návštěvníků se těší také turistické cíle v Krkonoších. Například červencová návštěvnost lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku je srovnatelná z předchozími lety. Podle náčelníka lanovky Jiřího Martince bude její červencová návštěvnost více než 50 000 lidí.

„Je to srovnatelné s minulými roky. V červenci 2017 jsme měli 56 000 prodaných jízdenek, v červenci 2018 to bylo 59 000 a loni ve stejném měsíci 58 000,“ řekl ČTK Martinec.

Propad návštěvnosti na jaře kvůli covidu-19 a v červnu kvůli deštivému počasí se podle něj negativně promítne do celkových letošních výsledků. „Za březen, duben, květen a červen máme velkou ztrátu, kterou už nedoženeme,“ dodal.

Za lepší průměr označil první polovinu prázdnin z hlediska návštěvnosti hotelů v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Zdůraznil, že je nutné rozdělit červenec z hlediska návštěvnosti na dvě části.

„Začátek července, asi tak do sedmého, byl hodně slabý. Pak se to rozjelo a teď je Špindl vyprodaný, je to nad očekávání dobré. Od 15. července je to dokonce o nějaké to procento lepší než loni touto dobou,“ uvedl ČTK Jandura. Špindlerův Mlýn je podle něj v srpnu vyprodaný z asi 95 procent. „Němce a Poláky masivně nahradila česká klientela, Češi jednoznačně převažují,“ doplnil.

V Královéhradeckém kraji je ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) pět památek, zámky Opočno, Hrádek u Nechanic, Náchod, Ratibořice a hospital v Kuksu. „Návštěvnost je zhruba na stejné úrovni jako loni," prozradil ČTK ředitel NPÚ na Sychrově Miloš Kadlec. Nic bližšího k tomu neuvedl s odkazem na zveřejnění podrobné zprávy o návštěvnosti v příštím týdnu.

Podle státní agentury CzechTourism byla v roce 2019 nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Královéhradeckém kraji dvorská zoo, kam zavítalo téměř 542 000 lidí. Druhé místo obsadila lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku s 310 000 návštěvníky. Třetí byla Stezka korunami stromů Krkonoše u Janských Lázní s návštěvností více než 305 000 lidí.

ČTK
Foto: Facebook Safari Park Dvůr Králové / Simona Jiřičková, Markéta Grúňová