Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V provozech s vysokou teplotou a kancelářích bez roušek

18. 5. 2020

page.Name
Rozvolňování koronavirových omezení pokračuje. Vláda dnes zmírnila povinné používání roušek. Od zítřka už nebude nutné při rizikové práci v horku a také v kancelářích. Dál je ale nutné udržovat dvoumetrové rozestupy. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
K výjimce vládu nasměrovaly odbory. "U osob, které vykonávají práci, která je zařazena do tzv. kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek Zátěž teplem, tak budou moci vykonávat práci bez roušky," upozornil ministr.

Podobně se mění povinné nošení roušek pro zaměstnance v kanceláři. "Pokud pracují nejméně dva metry od jiné osoby, rovněž od zítřka nemusí nosit roušku," sdělil Vojtěch.

Další zmírnění je plánované od pondělí 25. května, kdy skončí povinné nošení roušek venku, na otevřených prostranstvích. Dál přitom platí povinnost minimálně dvoumetrového odstupu od ostatních lidí, pokud se nejedná o rodinu.

"Řešíme v tom především situace, kdy lidé jsou někde osamoceni, na procházce a podobně, není nikdo v blízké vzdálenosti kolem nich, v takovém případě nebudou muset již nosit roušku. Ve všech ostatních případech ano," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Uvolňování zákazů je důsledkem stále příznivější situace. Nákaza ustupuje, podle Vojtěcha je "covid krize za námi". V Česku se počty nakažených vystoupaly na 8527 nakažených, 5633 už se uzdravilo a 297 zemřel. V královéhradeckém kraji hygienici ohlásili 191 osob s prokázaným onemocněním Covid-19, přitom 167 jich je vyléčených. V trutnovském okrese bylo hlášeno 25 infikovaných, 16 lidí je vyléčených.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler