Pátek

31. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Hygienici vyhlásili epidemii chřipky, návštěvy zatím zakázal jen hradecký špitál

31. 1. 2020

page.Name
Chřipková epidemie zasáhla Královéhradecký kraj. Podobně jako v dalších částech republiky i u nás počet nemocných překročil hranici epidemie. Další nárůst pacientů se dá podle hygieniků očekávat.

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Nárůst nemocnosti je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích ČR.

V hradeckém kraji trpí akutními respiračními infekcemi a chřipkou 1670 ze sta tisíc obyvatel. „K dnešnímu dni máme v letošním roce nahlášeno celkem dvanáct případů klinicky závažného onemocnění chřipkou, z toho jedno úmrtí,“ upřesnili krajští hygienici.

Nejvyšší nemocnost byla v uplynulém týdnu zaznamenaná v hradeckém okrese, naopak nejméně nemocných bylo nahlášeno z náchodského okresu. Návštěvy zatím zakázala pouze Fakultní nemocnice v Hradci Králové, a to jen na některých klinikách či odděleních.

Hygienici doporučují občanům, aby se vyhýbali větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovali základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál. Je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozornila Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Aktivita chřipky v Evropě podle odborníků kontinuálně vzrůstá, vysokou intenzitu hlásí i Izrael. Cirkulují subtypy chřipky A/H1N1pdm, A/H3N2 a B/Viktoria, s převahou chřipky typu A. Pouze dvě země hlásí dominanci chřipky typu B.

(pac, tz-miz)
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Ministerstvo zdravotnictví