Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Covidová lůžka v nemocnicích hradeckého kraje jsou téměř plná

4. 11. 2020

page.Name
Nemocnice Královéhradeckého kraje jsou na maximálním počtu lůžek pro pacienty s covidem-19, které jsou schopny obsloužit. Aktuálně jich mají vyčleněno 340, z nichž 83 procent byla dnes dopoledne obsazena. ČTK to řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Krajské nemocnice přidávaly lůžka a vyčleňovaly nová covidová oddělení od října jednou až dvakrát týdně.

"Nejvíce volných covid lůžek je v Jičíně, nejméně ve Dvoře Králové nad Labem," uvedla dnes pro ČTK Chytilová. V krajských nemocnicích kvůli výpadku personálu pomáhají externisté. "Aktuálně je nemocných zhruba 400 zaměstnanců, z toho je téměř 300 zdravotníků," uvedla Chytilová.

V Královéhradeckém kraji pečuje o covid pacienty také největší zařízení svého druhu v regionu Fakultní nemocnice Hradec Králové. Dnes dopoledne tam bylo hospitalizováno asi 150 pacientů s covidem, z toho čtyři desítky jsou s ohledem na jejich stav umístěni na jednotkách intenzivní péče.

"Fakultní nemocnice v případě navýšení počtu pacientů covidovou infekcí bude postupovat v souladu se svým pandemickým plánem a zajistí uvolnění dalších lůžek," uvedl dnes pro ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. V laboratoři FN Hradec Králové bylo vyšetřeno v úterý 1550 vzorků na covid.

Také hradecká FN se potýká s úbytkem personálu z různých důvodů, včetně nemocí či karantén. Z celkového počtu více než 5000 zaměstnanců nemocnice chybí zhruba 450. "Jedná se o znatelný výpadek personálu, který řešíme přesuny zaměstnanců mezi jednotlivými pracovišti. V minulém týdnu jsme také vyzvali současné i bývalé zdravotníky, kteří by nám mohli přijít pomoci. Dosud se přihlásilo přes 130 zájemců," uvedl Sochor.

V Královéhradeckém kraji v posledních dnech přibývá mezi 600 až 900 případy koronaviru denně. Od úterních 09:00 do stejné doby dnes přibylo v regionu 793 potvrzených případů koronaviru na 19.409. Denní přírůstek byl ve stejnou dobu před týdnem 729 a před tím ve středu 21. října 825. Druhý den po sobě v kraji přibylo více než deset úmrtí lidí s covidem, od úterního dopoledne 11 na 162. Naopak aktivních případů dnes výrazně ubylo, o 284 na 7505 případů, vyplynulo z dat krajské hygienické stanice.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler