Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Hejtman žádá o pomoc zdravotníky mimo nemocnice

6. 11. 2020

page.Name
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji bylo dnes dopoledne více než 400 pacientů hospitalizovaných s nákazou covid-19. Zvyšuje se obsazenost lůžek i potřeba personálu v jednotlivých zařízeních. V nemocnicích chybí stovky zaměstnanců, sdělili dnes ČTK zástupci hejtmanství. Pacienty s covidem v kraji léčí krajské nemocnice a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

"Po několika etapách jsme v krajských nemocnicích navýšili kapacitu na zhruba 350 lůžek pro pacienty s koronavirem. Aktuálně je z nich zhruba 80 obsazeno," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Přepokládá, že s ohledem na vývoj epidemie budou krajské nemocnice nuceny kapacitu lůžek navyšovat, popřípadě řešit přesuny pacientů mezi jednotlivými zařízeními.

Ve FN Hradec Králové bylo k dnešnímu dni na několik pracovištích hospitalizováno zhruba 150 pacientů s covidem, stav přibližně 40 z nich vyžadoval umístění na jednotkách intenzivní péče. "V porovnání s minulým pátkem je hospitalizovaných o 15 více. FN Hradec Králové má v souladu se svým pandemickým plánem připraveny další kapacity pro covid-19 pozitivní pacienty," uvedl odpoledne pro ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

V laboratoři hradecké FN se denně provádí až 1500 testů, počet pozitivních se pohybuje stále kolem jedné třetiny.

Provoz nemocnic v kraji komplikuje výpadek zdravotníků, kterých jen v krajských v nemocnicích chybí celkem 318, z toho 33 lékařů a 285 zdravotních sester a sanitářů více než 300. S personálním nedostatkem v krajských nemocnicích vypomáhají externisté a také armáda. Kromě náchodské, rychnovské a jaroměřské nemocnice vojáci začnou od pondělí pomáhat i v Oblastní nemocnici Jičín, uvedli dnes zástupci kraje.

V hradecké FN bylo k dnešku nepřítomných zhruba 500 zaměstnanců, tedy více než deset procent. "Proto je nutné přesouvat personál podle aktuální situace. Složitou personální situaci pomáhají řešit studenti lékařské fakulty a dalších zdravotnických škol i zdravotníci, kteří zareagovali na výzvu nemocnice," uvedl Sochor.

Hejtman tento týden vyzval v dopise zdravotníky v Královéhradeckém kraji působící mimo zdravotnická zařízení, aby se zapojili do výpomoci v nemocnicích. Zájemci mohou kontaktovat přímo vedení konkrétního zdravotnického zařízení.

Podle vedení kraje bude klíčové zvládnout přelom listopadu a prosince, kdy se očekává největší tlak na nemocnice, a zaměřit se také na vývoj epidemie v domovech pro seniory.

"Prvním úkolem bude zvládnout plošné testování, po kterém lze očekávat další nárůst potvrzených případů covid-19 u klientů ale i personálu. Bude to náročné především pro personál sociálních zařízení, ale i nemocnic," uvedl Červíček.

Podle dnešních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly ve čtvrtek 5. listopadu nemocnice v kraji volných zhruba 30 procent ze 122 lůžek vybavených umělou plicní ventilací, před týdnem to bylo 27 procent ze 111 těchto lůžek. Na odděleních JIP a ARO měly ve čtvrtek nemocnice v kraji celkem 239 lůžek, z nich volných bylo 24 procent, o sedm dní dříve to bylo 22 procenta z 238 těchto lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem bylo z celkového počtu 1446 volných okolo 15 procent, o tři procenta méně než ve čtvrtek 29. října, vyplynulo z údajů ÚZIS.

ČTK
Foto: Miloš Šálek