Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Kraj dostal od státu 13 kyslíkových přístrojů

5. 11. 2020

Kraj dostal od státu 13 kyslíkových přístrojů 0 snímků
Královéhradecký kraj dostal ve středu od státu 13 kyslíkových přístrojů HFNO pro covid pacienty s těžším průběhem nemoci. Do konce týdne by kraj měl obdržet ještě osm plicních ventilátorů. ČTK to dnes sdělili zástupci kraje. Přístroje budou nasazeny v šesti nemocnicích v kraji. Kromě toho dostal kraj také 150 tisíc respirátorů pro sociální zařízení, do kterých začala distribuce testovacích sad pro plošné testování.

"V úterý večer jsem jednal s ředitelem Správy státních hmotných rezerv a jsem moc rád, že vyslyšel prosbu Královéhradeckého kraje a distribuují nám jako jednomu z prvních 13 HFNO přístrojů. Náš kraj je jeden z nejvíce postižených regionů ČR," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Kyslíkové přístroje HFNO dodaná ministerstvem zdravotnictví využijí krajské nemocnice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Trutnově a ve Dvoře Králové nad Labem a také ve státní Fakultní nemocnici Hradec Králové. V současnosti v nemocnicích v kraji slouží kyslíkové přístroje HFNO v akutní lůžkové péči během léčby více než dvou desítek pacientů s covidem-19. Dalších 13 přístrojů tak významně zvýší kapacitu této léčby, uvedli dnes zástupci kraje.

Kraj obdržel také více než 150.000 respirátorů, které rozveze do sociálních zařízení. "Respirátory rozdělíme mezi desítky sociálních zařízeních v kraji. Aktuální zásoby těchto zařízení jsou podle našich informací dostatečné, přesto vítáme tuto zásilku 152.000 respirátorů, které vytvoří železnou zásobu," uvedla náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

Podle ní také začala distribuce testovacích sad pro plošné testování v sociálních zařízeních. "Materiál distribuuje ministerstvo zdravotnictví přímo do zařízení, která plošné testování provedou," uvedla Berdychová.

V sociálních zařízeních kraj eviduje na 390 nakažených klientů covidem-19, situace v nich je stabilizovaná a počet nakažených se postupně snižuje. V zasažených domovech pro seniory vypomáhají pracovníci z jiných zařízení, ale i dobrovolníci a externisté, které zařízení najímají na dohody, uvedli zástupci kraje.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj