Neděle

19. května 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

V kraji plošné testování odhalilo bezmála 70 nákaz

18. 11. 2020

page.Name
Plošné testování za pomoci antigenních testů na covid-19 v sociálních službách v Královéhradeckém kraji odhalilo dosud 57 pozitivních klientů a 11 pozitivních zaměstnanců. Dosud byla otestována asi polovina z celkového počtu 8000 lidí, kterých se plošné testování v kraji týká, řekl dnes novinářům hejtman Martin Červíček (ODS). Testovací sady pro plošné testování obdržela většina poskytovatelů sociálních služeb v kraji. První vlna plošného testování v kraji tak zatím neskončila.

S plošným testováním se začalo postupně podle toho, jak do jednotlivých zařízení přicházely od ministerstva zdravotnictví sady antigenních testů. V Královéhradeckém kraji se s plošným testováním začalo ve středu 11. listopadu. Sady testů dosud nemají všichni provozovatelé sociálních služeb, jde ale o jednotky případů, uvedli dnes zástupci kraje. V první vlně bude otestováno zhruba 4000 klientů a přibližně stejný počet pracovníků, další vlny testování budou následovat.

V Česku by mělo testy v sociálních zařízeních podstoupit asi 80.000 až 100.000 klientů a zhruba stejný počet pracovníků. Testy u klientů i personálu se mají opakovat každých pět dnů. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři.

Nákaza koronavirem v posledních dnech v Královéhradeckém kraji zpomaluje, klesá i počet hospitalizovaných.

"Dobrou zprávou je, že se snížil denní přírůstek počtu nakažených. Zatímco koncem října byl denní nejvyšší přírůstek 1100 osob, teď hygienici hlásí v průměru 400 nakažených za den. Křivka začala klesat a nyní jsme v podstatě na číslech ze začátku října. Neznamená to ale, že máme vyhráno. Náš přístup se nemění," řekl Červíček.

Podle něj se zatím nenaplnily nejhorší scénáře o počtu hospitalizovaných v krajských nemocnicích. Podle zástupců kraje je kapacita nemocnic pro pacienty s covidem zaplněná asi z 80 procent.

"Zvládáme to se systémem nastaveným před několika týdny. Jsem plně přesvědčen, že jsme schopni zareagovat na jakýkoli výkyv," řekl Červíček.

Problémem podle něj zůstává výpadek personálu v nemocnicích a sociálních službách, který se daří mírnit výpomocí externistů včetně dobrovolníků či studentů.

ČTK