Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Vlci na Broumovsku opět útočí v blízkosti rodinných domů

15. 11. 2020

page.Name
Ve čtvrtek nad ránem došlo v obci Vysoká Srbská poblíž obce Machov na Náchodsku k dalšímu útoku vlků na ovčí stádo. Chovatelce Janě Jirmanové vlci zadávili jednu ovci a další čtyři ovce těžce poranili. Na místo byl přivolán veterinární lékař, který určí další osud ovcí, ale patrně budou muset být utraceny, nebo podstoupit mnohatisícovou léčbu s nejistým výsledkem. Vlci se znovu nebáli zaútočit doslova několik desítek metrů od obydlených domů.

„Budeme čekat na dobu, kdy i poslednímu chovateli vlci roztrhají ovce? Kdy konečně ochraně přírody dojde, že zde zcela selhává a je potřeba situaci aktivně řešit? Nikoliv slovy a sliby o mapování a podobnými nesmysly. Ty škody jsou nehorázné, situace kritická, ale státní správa bádá. Tady se již jedná o existenční ohrožení pastevectví, likvidaci farmářů a ohrožení krajiny!“ konstatuje Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

Na Broumovsku došlo během posledních týdnů k několika útokům vlků na ovčí stáda. Útoky se stupňují, ztráty chovatelů jdou do statisíců až milionů ročně, a to jen v Královéhradeckém kraji. Mnoho z nich to existenčně ohrožuje.

K současné, pro farmáře velmi nepříznivé situaci, je velmi kritický také poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. „Počet útoků vlků na Broumovsku neustále roste. Nyní proběhl další v bezprostřední blízkosti domu farmářky, která má ovce v oplocené ohradě. Jsem proto na straně chovatelů i myslivců, kteří upozorňují na nekoncepčnost a neefektivitu aktuálního vládního programu v péči o vlka,“ uvádí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a vyzdvihuje i psychickou újmu pro chovatele, kterou žádné finanční náhrady nespraví. 

Krajský úřad Královéhradeckého kraje v loňském roce vyplatil farmářům za ztráty na hospodářských zvířatech díky útokům vlků 2,2 milionů korun. Za letošní rok bude tato částka pravděpodobně ještě vyšší, ačkoliv zdaleka nepokrývá reálné škody.

„Útoky vlků na ovčí stáda jsou dlouhodobou záležitostí a tato situace se promítá do obživy lidí, pro které je pastevectví způsob výdělku. Pastevectví je i péčí o krajinu a má pozitivní vliv na rozvoj cestovního ruchu,“ říká předseda výboru pro hospodářský rozvoj a pracovní příležitosti a bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

„Od roku 2015 ochránci přírody sbírají vzorky DNA vlků, protože jsou pochybnosti, jestli se na Broumovsku nevyskytují hybridizované druhy. Prozatím z nich nebyly prezentovány žádné výsledky. Jako myslivci upozorňujeme, že je potřeba znát výsledky genetických analýz, což je v zájmu zachování čisté populace vlka v České republice,“ uzavírá Petr Urban, předseda Okresního mysliveckého spolku Náchod.

(bog, tz-lha)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Lesnicko dřevařský vzdělávací institut