Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Fakultní nemocnice by měla začít očkovat 4. ledna

28. 12. 2020

page.Name
Očkování proti koronaviru by měla v Královéhradeckém kraji zahájit jako první Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, a to v pondělí 4. ledna.

První várka tam dosud nedorazila, mělo by se tak stát zřejmě ve čtvrtek 31. prosince. ČTK to v pondělí odpoledne řekl náměstek ředitele Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové Zdeněk Tušl. Původně nemocnice plánovala začít očkovat mezi svátky, dodávka vakcíny se ale zpozdila. Hradecká FN by měla být prvním zdravotnickým zařízením v kraji, kde se s očkováním začne.

Nemocnice předpokládala, že první dodávka vakcín dorazí nejpozději v úterý 29. prosince dopoledne a ještě týž den odpoledne začne s očkováním prvních zájemců.

K hradecké FN by se v lednu měly přidat i krajské nemocnice. V krajských nemocnicích by se mohlo začít očkovat proti covidu-19 od pondělí 11. ledna, závoz by měl být 7. ledna, uvedli dnes zástupci krajských nemocnic. V nemocnicích Královéhradeckého kraje by mohla dostat očkování týdně zhruba tisícovka lidí. V kraji se tak bude kromě hradecké FN očkovat od ledna také v nemocnicích v Jičíně, Trutnově, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem.

První na řadu by měli přijít zdravotníci z covidových oddělení nemocnic, někteří ohrožení pacienti a pak také zaměstnanci a senioři v sociálních službách.

V neděli očkování začalo v prvních čtyřech nemocnicích v Praze a dvou v Brně. Na polovinu byla mezi tato dvě města rozdělena dodávka 9750 dávek. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že další dodávka asi 19 000 dávek vakcíny proti covidu-19 dorazí do Česka ve čtvrtek 31. prosince. Z této várky by měly vakcíny putovat i do dalších krajů.

Počet nemocných s covidem s nutností hospitalizace v kraji opět stoupá. V krajských nemocnicích bylo dnes 223 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, z toho 38 na lůžkách intenzivní péče (JIP). „Například před deseti dny jsme měli 160 hospitalizovaných pacientů s covidem, to je nárůst o více než 60 lidí," řekla dopoledne ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Ve státní hradecké FN se v neděli léčilo okolo 130 pacientů s covidem, z nichž asi třicítka byla na JIP. Ve FN Hradec Králové byla 18. prosince hospitalizována necelá stovka pacientů s covidem-19, z toho přibližně třetina byla na JIP.

Index protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji je na 75 bodech ze sta. Kraj tak spadá do čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně rizika. Nejvyšší skóre v kraji měl dnes okres Rychnov nad Kněžnou, 79 bodů. V pátém stupni je kromě Rychnovska i Náchodsko. Hradecko, Jičínsko a Trutnovsko spadají do pásma čtvrtého stupně, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví. V celé ČR bylo skóre 71, což odpovídá čtvrtému stupni indexu PES. Opatření ale odpovídají nejvyššímu, tedy pátému stupni.

ČTK