Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj bude mít v 2021 vyrovnaný rozpočet, sníží dotace

14. 12. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj bude v roce 2021 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem s příjmy a výdaji 4,86 miliardy korun. Úvěr si kraj brát nebude. Kvůli koronavirové krizi kraj počítá se snížením daňových příjmů o 137 milionů korun. Šetřit bude hlavně na výdajích z dotačního fondu, který bude snížený o 50 procent na 85 milionů korun. Rozpočet dnes schválilo zastupitelstvo kraje. Pro rozpočet hlasovalo 28 zastupitelů, 15 jich bylo proti, dva nebyli přítomni.

Výdaje kraje by příští rok měly být o 545 milionů korun nižší, než kraj plánoval pro letošní rok. Vedle poklesu daňových příjmů je to především tím, že kraj si v roce 2021, na rozdíl od letošního roku, nepomůže úvěrem. Letos měl kraj naplánované zapojení úvěru ve výši 400 milionů korun na financování více než miliardové stavby dvou pavilonů v Oblastní nemocnici Náchod.

Rozpočet podle náměstka hejtmana pro finance Rudolfa Cogana (STAN) především řeší nejpodstatnější provozní výdaje kraje a pokrývá částkou zvýšenou o 54 milionů korun na 372 milionů spolufinancování evropských dotačních projektů. Vzhledem k ekonomické nejistotě se příjmy kraje pro příští rok podle Cogana pohybují v rozptylu do plusu či minusu ve výši 200 milionů korun. Ještě před dvěma týdny tento rozptyl Cogan odhadoval na 700 milionů korun.

Opoziční zastupitelé z ANO a ČSSD kritizovali snížení peněz v dotačním fondu kraje, z něhož se platí například program obnovy venkova či dotační programy podpory kultury, sportu, regionálního rozvoje, životního prostředí. Hnutí ANO také kritizovalo, že rezerva kraje činí pouze 4,3 milionu korun. "Dotační fond je zásadní pro obce, dobrovolné svazky obcí, destinační společnosti," řekl zastupitel Pavel Hečko (ČSSD).

Hejtman Martin Červíček (ODS) připomněl, že není jisté, jak se budou vyvíjet příjmy kraje. "Není to tak, že by někdo škrtnul dotační programy, aniž by o tom přemýšlel. Pokud dodatečné příjmy budou pro kraj pozitivní, tak rozpočtovými změnami můžeme dotační fond posilovat," řekl.

Zastupitel a poslanec Ivan Adamec (ODS) uvedl, že o příjmech krajského rozpočtu bude jasno až v březnu příštího roku. Nyní podle něj není možné příjmy přesněji určit především proto, že není schválený státní rozpočet ani takzvaný daňový balíček. Podle Adamce je nynější rozpočet kraje vlastně rozpočtovým provizoriem.

Rozpočet pro příští rok počítá s investicemi 846 milionů korun po letos plánovaných 1,49 miliardy korun. Podle Cogana však letos investice, zejména díky dokončení stavby nemocnice Náchod, zřejmě překročí tři miliardy korun po loňských 2,8 miliardy korun. I investice za rok 2021 by nakonec podle Cogana mohly být nakonec vyšší a přiblížit se dvěma miliardám. "Chceme využít všechny zdroje, které se nabízejí, především evropské dotace. Pokud je to nezbytné, některé investice rozložíme v čase," řekl Červíček.

ČTK