Pondělí

5. června 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Nemocnice budou zřejmě testovat až od pátku

14. 12. 2020

page.Name
Nemocnice v Královéhradeckém kraji spouští rezervační systémy pro zájemce o bezplatné antigenní testování postupně. V krajských nemocnicích systém funguje v náchodské, rychnovské a jičínské nemocnici, v trutnovské a královédvorské je před spuštěním. Státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové rezervační systém dosud neotevřela. ČTK to dnes sdělili zástupci nemocnic. Bezplatné dobrovolné antigenní testování chce vláda zahájit plošně po republice ve středu.

Nemocnice Královéhradeckého kraje nebudou schopné plošné antigenní testování zřejmě od středy zajistit.

"Nemocnice se snaží maximálně vyjít vstříc, ale vzhledem k personální oslabenosti a potřebě zajistit testování PCR i chod covidových oddělení pravděpodobně nebude možné začít s testováním veřejnosti antigenními testy dříve než 18. prosince. Toto testování bude probíhat osm hodin denně, včetně víkendu od 18. do 23. prosince," uvedla dnes pro ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Zájem o dobrovolné testování má v ČR podle průzkumu agentury STEM asi 42 procent lidí. Větší zájem je mezi seniory.

"FN Hradec Králové připravuje antigenní plošné testování ve svém Odběrovém centru COVID-19. Rezervační systém jsme dosud nespustili, podrobnější informace k provozu i možnostech rezervace zveřejníme v nejbližších dnech," uvedl dnes pro ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

V nemocnicích v kraji se dopoledne léčilo asi 240 lidí s covidem, z nich asi 60 na jednotkách intenzivní péče (JIP). V pátek bylo hospitalizovaných s covidem v krajských nemocnicích a v hradecké FN dohromady asi 270, přičemž okolo 60 na JIP. Kvůli personálnímu oslabení nejsou nemocnice v kraji stále schopné naplno obnovit neakutní péči.

"Není reálné obnovit plánovanou operativu tak, jak bychom si přáli. Vracíme se spíše k drobnější operativě či podle aktuálních možností dané nemocnice a individuálních potřeb pacientů," uvedla pro ČTK Chytilová.

V nemocnicích Královéhradeckého kraje se dnes léčilo zhruba 140 lidí s covidem, z nich 30 na JIP. V hradecké FN bylo dnes hospitalizováno zhruba 100 pacientů s koronavirem, tři desítky z nich na JIP. "Tento počet je srovnatelný s minulým týdnem," řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Nemocnice v kraji také začaly zavírat covidová oddělení. Upozorňují, že jsou připraveny znovu počet lůžek zvýšit, bude-li třeba. "Počet covidových lůžek jsme asi o sto snížili, ovšem stále reagujeme na vývoj situace a jsme připraveni tato lůžka opět zprovoznit," dodala Chytilová.

Index protiepidemického systému PES v kraji se čtvrtý den po sobě drží na hodnotě 79 ze 100, která odpovídá pátému, nejhoršímu stupni. Před týdnem bylo v kraji skóre 62, předtím 69. Nejhorší je situace v okresech Náchod a Trutnov, kde je index shodně na 76, tedy v pásmu pátého stupně. V ČR od čtvrtka 3. prosince platí opatření pro třetí stupeň.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek