Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Parkoviště v Peci budou provozovat O.K. Služby Praha

9. 12. 2020

Parkoviště v Peci budou provozovat O.K. Služby Praha 0 snímků
Nový dopravní terminál v Peci pod Sněžkou s parkovacích domem pro asi 450 aut bude provozovat společnost O.K. Služby Praha. Bude se starat také o zhruba 800 dalších parkovacích míst na městských parkovištích mimo parkovací dům. Terminál by měl začít fungovat příští týden. ČTK to dnes řekl místostarosta horského střediska Zdeněk Virt. Stavba vznikala od léta 2018 a vyšla na více než 167 milionů korun bez DPH. Do tendru na provozovatele se přihlásily tři firmy.

"Společnost O.K. Služby Praha dala nejlepší nabídku a zvítězila ve výběrovém řízení," řekl ČTK Virt.

Provozovatel bude spravovat všechna městská parkoviště, dohromady zhruba 1200 parkovacích míst. Tržby za parkování bude inkasovat město, radnice zpětně bude hradit provozovateli uznatelné náklady a podíl na zisku. Smlouva je zhruba na deset let. "Hlavním kritériem bylo procento z hrubého zisku. Vítězná společnost nabídla 19,5 procenta z hrubého zisku, ostatní firmy chtěly více," řekl ČTK Virt.

Objekt se třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími, který je na prostranství u benzinové stanice před vjezdem do centra střediska, bude sloužit také jako autobusový terminál s odstavným stáním pro autobusy. Cílem je zklidnit dopravní situaci. Provoz parkovacího domu bude automatický, systém načte značky aut a těm, kteří mají zaplaceno, se závora otevře.

"Do zkušebního provozu budeme dopravní terminál uvádět příští týden. Zákazníci by ho tak mohli začít využívat do konce příštího týdne. Postupně budeme najíždět i provoz autobusového terminálu," řekl dnes ČTK Virt.

Nový terminál znamená pro dopravu v centru Pece pod Sněžkou revoluci. Na uvolněných parkovištích plánuje radnice vybudovat odpočinkové zóny, uvažuje také o městské hromadné dopravě, která by po Peci návštěvníky od terminálu rozvážela.

V terminálu se soustředí všechny autobusové linky a vnitřní doprava, včetně parkujících aut, v zimě vícedenních a v létě jednodenních návštěvníků. V praxi by to mělo vypadat tak, že v zimě většina jednodenních návštěvníků zaparkuje na stávajících parkovištích pod sjezdovkami a vícedenní návštěvníci odstaví auta v parkovacím domě navazujícím na terminál. Do místa ubytování je rozvezou boudaři, případně se dostanou do centra skibusy či individuálně taxíky. Vzhledem k tomu, že v létě většina vícedenních rekreantů dojede až k boudám, bude terminál přes léto určen pro jednodenní návštěvníky, uvedli zástupci radnice.

Investorem terminálu bylo město, které si vzalo na stavbu úvěr ve výši 130 milionů korun. Chce je splácet hlavně z provozu lanové dráhy na Sněžku.

ČTK
Foto: Miloš Šálek