Sobota

23. září 2023

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

V hradeckém kraji zahájí sezonu většina velkých skiareálů

17. 12. 2020

page.Name
Většina velkých lyžařských středisek v Královéhradeckém kraji zahájí zimní sezonu v pátek, tedy první den, kdy to umožní rozhodnutí vlády. Bude se lyžovat převážně na technickém sněhu, areály otevřou zatím jen z části. Výhodnější nabídka skipasů je na internetu, střediska chtějí motivovat lyžaře k bezkontaktnímu nákupu jízdenek. ČTK to dnes zjistila od zástupců areálů.

Střediska vyhlížejí návštěvníky před prvním víkendem nadcházející lyžařské sezony s napětím, není jisté, kolik jich dorazí. V pátek se ČR opět přesune do přísnějšího čtvrtého stupně rizika, bude to znamenat zpřísnění protiepidemických opatření, zavřou například restaurace a hotely. Ve skiareálech budou muset lyžaři například u pokladen a u turniketů počítat s koridory usměrňujícími počty osob, občerstvení bude možné přes výdejní okénka.

„Těžko říci, jak to bude vypadat. Jedna z variant je, že lidí kvůli obavám z koronaviru přijede málo. Je ale klidně možné, že před dopravním terminálem budeme muset řídit dopravu,“ řekl ČTK místostarosta Pece pod Sněžkou Zdeněk Virt.

Nový dopravní terminál pro 450 aut radnice poprvé otevře v pátek 18. prosince, měly by odpadnout problémy s parkováním. „Nejprve budeme auta pouštět na parkoviště pod sjezdovky, až se to tam zaplní, budeme se snažit je dávat do terminálu. Skibusy budou pak lyžaře vozit na sjezdovku,“ uvedl Virt.

Parkování v terminálu bude cenově výhodnější, denní sazba 120 korun, na městských parkovištích v centru 240. S kartou hosta bude parkovné levnější, ale tu nyní kvůli opatřením nelze využít. Jiné podmínky jsou na parkovištích SkiResortu Černá hora - Pec, který zahájí sezonu v pátek. SkiResort nabídne zatím celkem 5,7 kilometrů sjezdovek. Více informací je na webu areálu. SkiResort otevře v Peci pod Sněžkou sjezdovky Javor, Smrk a Zahrádky a na Černé hoře sjezdovku Anděl.

Ve Špindlerově Mlýně bude od pátku v provozu modrá 2,5 kilometrů dlouhá sjezdovka ve Svatém Petru a k tomu dvě lanovky, a to šestisedačka a Hromovka. V plném provozu mohou lyžaři využít 27 kilometrů sjezdovek. „Na víkend spustíme také lanovku na Medvědíně, ale jen pro pěší turisty, tedy bez lyží a sáněk," řekl ČTK Adam Svačina ze špindlerovského střediska. Více informací je na webu.

„Zahájili jsme on-line prodej skipasů. Výrazně znevýhodňujeme jejich nákup na pokladně, abychom minimalizovali kontakt obsluhy s návštěvníky. Při překročení limitu může dojít i k vypnutí prodeje,“ dodal Svačina.

V Orlických horách bude od pátku v provozu část střediska v Deštném, a to čtyřsedačková lanovka v areálu Marta II a k tomu modrá sjezdovka. Ceny zvýšili v Deštném asi o tři procenta, uvedli zástupci z deštenského skiareálu. Lyžaři mohou v Deštném zaparkovat zdarma hned pod sjezdovkou, více informací na webu.

V Říčkách v Orlických horách se od soboty začne lyžovat na 1200 metrů dlouhé sjezdovce, k tomu bude v provozu nově postavená sestisedačková lanovka. Celková hodnota investice do páteřní lanovky dosáhla více než 60 milionů korun a letos šlo o jednu z největších investic do lyžování na východě Čech. „Máme tři sjezdovky, v provozu bude zatím jedna. Měli jsme velkou investici, ceny jsme proto zvedly na kamenných pokladnách o 15 procent a na on-line prodeji o deset,“ řekl ČTK ředitel areálu Petr Kánský. Více informací je na webu.

Od pátku otevřou i některé menší střediska v Krkonoších a Orlických horách, například Ski areál Malá Úpa na Pomezkách či areál Šerlišský Mlýn nedaleko Deštného.

ČTK
Foto: Miloš Šálek