Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

V nemocnicích hradeckého kraje je stále méně zdravotníků

1. 12. 2020

page.Name
V nemocnicích Královéhradeckého kraje se v posledních dnech významně snížil počet zdravotníků v karanténě kvůli covidu. Neznamená to ale, že by krajské nemocnice na tom byly nyní personálně podstatně lépe. Chybí v nich totiž zdravotníci, kteří jsou v pracovní neschopnosti kvůli jiným nemocem, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců kraje. V krajských nemocnicích k dnešku chybělo zhruba 312 zdravotníků z celkového počtu asi 2700. Před týdnem v pondělí 23. listopadu to bylo zhruba 320.

"Po personální stránce je situace přibližně stejná. Významně se snížil počet zdravotníků v karanténě, ale oproti tomu přibylo neschopenek z důvodu jiných onemocnění, jako jsou únava, bolesti zad a jiné zdravotní obtíže způsobené především velkým pracovním nasazením," uvedl pro ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann.

Podle něj proto současný stav ještě neumožňuje začít obnovovat normální chod nemocnic. "Akutní zdravotní obtíže a komplikace vyžadují okamžitou péči, proto prosíme ostatní pacienty o trpělivost a pochopení," uvedl Lechmann.

Kraj má nemocnice v Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který patří i nemocnice Rychnov nad Kněžnou. V regionu pečuje o pacienty s covidem také Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, i tam stále chybí stovky zaměstnanců. Ve FN ale již postupně obnovují neakutní péči. V nemocnicích v kraji stále vypomáhají dobrovolníci a externisté.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v pondělí volných zhruba 31 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, zhruba o devět procent méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly v pondělí 30. listopadu nemocnice v kraji 233 lůžek, volných bylo okolo 22 procent. Pro pacienty s covidem zbývalo 15 lůžek, pro ostatní 35.

O sedm dní dřív, 23. listopadu, bylo na odděleních JIP a ARO volných zhruba 22 procent z 233 lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem bylo toto pondělí z celkových 1344 volných asi 12 procent, o procento více než před týdnem, vyplynulo z dnešních údajů ÚZIS.

ČTK
Ilustrační foto: Trutnovinky