Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Covidová lůžka v kraji se rychle plní, chybí personál

27. 10. 2020

page.Name
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji v posledních dnech rychle přibývá pacientů s covidem-19. Rozšiřování kapacit i přes výpomoc studentů naráží na nedostatek personálu. Většina nemocnic omezila neakutní operativu. ČTK to dnes dopoledne řekli zástupci krajských nemocnic a státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové.

Podle mluvčí nemocnic Královéhradeckého kraje Lucie Chytilové je většina covidových oddělení v krajských nemocnicích plná. "Máme ještě možnost rozšířit kapacity řádově o desítky standardních lůžek, chybí ale zejména intenzivní lůžka. Navýšení kapacit je limitováno především nedostatkem personálu. Z tohoto důvodu je přibližně třetina lůžek v nemocnicích mimo provoz a ostatní lůžka se dělí na poskytování covidové a akutní péče," řekla dopoledne ČTK Chytilová.

V krajských nemocnicích bylo dnes ke 14:00 v provozu 267 covidových lůžek, z nichž bylo 17 lůžek intenzivních v režimu ARO, přibližně tři desítky v režimu JIP. "Pacientů rychle přibývá. Neustále se také zvyšuje počet prováděných odběrů na covid testy, například v pondělí to bylo 1100 vyšetření, laboratoře jsou ale také personálně oslabené," uvedla Chytilová.

Plánovaná péče je podle ní utlumená ve všech nemocnicích kraje. "Aktuálně máme téměř 300 zdravotníků nemocných, asi jedna třetina z nich je covid pozitivních, další desítky jsou na ošetřování člena rodiny. Těch 300 zdravotníků představuje asi šestinu z celkového počtu zdravotníků v krajských nemocnicích," uvedla pro ČTK Chytilová. Podle ní vypomáhá v krajských nemocnicích desítky externistů včetně studentů či vojáků.

Nemocnice hradeckého kraje koordinují postup se státní Fakultní nemocnicí Hradec Králové. V tomto zařízení bylo dnes dopoledne zhruba 140 pacientů s covidem, z nichž necelá jedna třetina vyžadovala intenzivní péči. "Nemocnice v souladu se svým pandemickým plánem připravuje další lůžkové kapacity pro zajištění péče o covid-19 pozitivní pacienty," řekl dnes dopoledne ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Odběrové centrum v posledních dnech provádí 1200 až 1500 odběrů denně, pozitivních je z toho zhruba jedna třetina vzorků. "Dopravní situace a rychlost odbavení se po otevření třetího odběrového místa zlepšila," řekl ČTK Sochor. Odkaz na rezervační systém je na webu nemocnice.

Nemocnice otevřela třetí odběrové místo na testování na covid-19 ve čtvrtek 22. října. Dvě odběrová místa nebyla schopna uspokojit výrazně rostoucí počet zájemců.

Hradecké FN chybí stovky zaměstnanců z důvodu nemoci, karantény či kvůli ošetřování člena rodiny (OČR). Na základě pracovní povinnosti nastoupilo do hradecké FN více než 40 studentů, kteří pracují na různých místech, od odběrového stanu přes lékárnu až po lůžková pracoviště. "Nemocnice jedná o nástupu dalších 25 studentů, uvítáme další studenty ze zdravotnických oborů, kteří by se byli ochotni zapojit do pomoci," řekl ČTK Sochor.

V hradeckém kraji za 24 hodin do dnešního dopoledne přibylo 991 případů covidu na 13.518. Počet úmrtí lidí s covidem vzrostl o sedm na 94. Aktivních případů nemoci bylo dnes v kraji přes 6000.

ČTK