Čtvrtek

8. června 2023

Nyní

15°

Zítra

15°

Svátek má

Fakultní nemocnice hledá dárce plazmy, zatím jich jsou desítky

26. 10. 2020

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové vyzvala lidi vyléčené z nákazy covid-19 k darování plazmy, která poslouží k léčbě nemocných s covidem-19. Od června plazmu na transfuzním oddělení nemocnice darovaly desítky lidí, kteří se s nákazy uzdravili. Plazma byla využita k léčbě pacientů ve fakultní nemocnici a také v krajských nemocnicích. ČTK to dnes řekl mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Transfuzní oddělení hradecké fakultní nemocnice je jediným pracovištěm v Královéhradeckém kraji, které plazmu odebírá. Podání plazmy, která byla odebrána uzdravené osobě po prodělaném koronavirovém onemocnění, je jednou z možností léčby pacientů s covidem-19.

"Zájemci o darování plazmy mohou přijít bez objednání na transfuzní oddělení. V pracovních dnech od 07:00 do 11:00 a ve středu i od 14:00 do 17:00, kdy jim odebereme vzorek krve na zjištění protilátek proti koronaviru a vyšetříme je, zda splňují kritéria dárcovství," uvedl primář transfuzního oddělení Vít Řeháček. Lidé s vysokou hladinou protilátek proti covidu budou za jeden až tři týdny vyzváni k odběru plazmy.

Odběr plazmy trvá zhruba 45 minut. Plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů. Dárci musí být mezi 18 a 65 lety, musí mít platné zdravotní pojištění. Podmínkou je to, že zájemce o dárcovství nikdy nedostal transfuzi a u žen navíc, že nikdy nebyly těhotné.

V Královéhradeckém kraji bylo dnes dopoledne téměř 7500 nemocných covidem-19. Od nedělního rána přibylo 761 potvrzených případů nemoci. V kraji rostou počty případů covidu-19 v posledních dnech nejrychleji v okrese Hradec Králové. Na Hradecku bylo za posledních sedm dní zaznamenáno 1037 nakažených na 100.000 obyvatel a okres byl třetím nejhorším v ČR.

ČTK