Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Hradecký kraj povolal do nemocnic studenty i armádu

16. 10. 2020

page.Name
Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) povolal na výpomoc do personálně oslabených nemocnic 247 mediků a budoucích zdravotních sester. Studenti se mají zapojit do práce v nejbližších dnech. O výpomoc v náchodské nemocnici požádal i armádu, sdělili dnes ČTK zástupci hejtmanství. Počty povolaných mediků a budoucích sestřiček se odvíjejí od požadavků nemocnic, kterým v nynější vlně epidemie koronaviru chybějí desítky zdravotníků.

Zdravotníci chybí z různých důvodů. Buď ošetřují člena rodiny, někteří jsou nemocní a další desítky pracují v takzvané pracovní karanténě. V některých krajských nemocnicích už dobrovolníci se zdravotnickým vzděláním pomáhají. Nejzasaženějším okresem v kraji je Náchodsko, kde rychle přibývá hospitalizovaných s covidem-19.

"Ve čtvrtek jsem podepsal povolání studentů medicíny a budoucích zdravotních sester na pomoc nemocnicím. Dohromady všechny nemocnice v kraji žádají o výpomoc 247 studentů. Pro zrychlení práce pracovníci krajského úřadu studenty telefonicky obvolávají a příkaz předávají," uvedl Štěpán.

Podle ministerstva zdravotnictví je okres Náchod za poslední týden nejzasaženějším okresem v kraji v šíření nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel a v první desítce v rámci ČR. Za posledních sedm dní se v něm objevilo asi 466 nových případů v přepočtu na 100.000 lidí. "Situace v náchodské nemocnici se nevyvíjí příznivě a o pomoc jsem musel požádat Armádu ČR. Do nemocnice dorazí deset vojáků, kteří budou pomáhat zdravotnímu personálu," uvedl Štěpán.

Státní Fakultní nemocnice Hradec Králové žádá o pomoc 100 studentů medicíny a 47 budoucích zdravotních sester. Největší krajské zdravotnické zařízení Oblastní nemocnice Náchod, pod niž spadá i rychnovská nemocnice, žádá 30 mediků a 30 zdravotních sester a Oblastní nemocnice Trutnov 20 mediků a 20 zdravotních sester. "Požádal jsem ministerstvo zdravotnictví, aby na seznam zařízení, kam mohou studenti nastoupit, přidalo také krajské nemocnice v Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem," uvedl Štěpán.

V kraji při jarní vlně epidemie koronaviru vypomáhalo v nemocnicích 119 studentů, mezi které kraj rozdělil odměnu v součtu jeden milion korun.

Kromě nemocnic si pomoc vyžádal i domov seniorů U Biřičky v Hradci Králové, kde od čtvrtka pomáhá pět studentů programu sociální práce. Zastupují personál, který vypomáhá v dalších zařízeních v regionu.

Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se zhoršuje, denně přibývá 400 až 500 nových případů nákazy a podle hygieniků se v regionu nemoc šíří komunitně.

ČTK