Sobota

2. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-5°

Svátek má

Komenského a Frimla se postarají o děti rodičů z nemocnic či IZS

13. 10. 2020

Komenského a Frimla se postarají pro děti rodičů z nemocnic či IZS 11 snímků
V hradeckém kraji bude od středy v provozu 30 školských zařízení, která se v době uzavření škol kvůli epidemii covidu postarají o děti rodičů pracujících ve zdravotnictví, sociálních službách či u policie. Pečovat budou po dobu nouzového stavu do 3. listopadu o děti ve věku od tří do deseti let. Jednotlivá skupina bude čítat nejvýše 30 dětí. O určení škol na základě nařízení vlády dnes rozhodl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

"Nemůžeme dopustit, aby v nemocnicích a potřebných zařízeních, ve složkách integrovaného záchranného systému a podobně chybělo velké množství zaměstnanců. Jejich výpadek by mohl ohrozit provoz těchto zařízení," uvedl k vydanému rozhodnutí Štěpán.

Jednotlivá školská zařízení se nacházejí v patnácti obcích s rozšířenou působností a zahrnují základní školy, mateřské školy a školní jídelny. Obdobné nařízení o určení škol platilo i při jarní vlně epidemie a tehdy se týkalo 24 školských zařízení.

Ve druhém největším městě v kraji Trutnově se o děti postarají Mateřská škola Trutnov a základní školy Komenského a R. Frimla.

čtěte také:  Pomáhají rodičům, kteří slouží v první linii


Například v devítitisícových Hořicích na Jičínsku bude fungovat Základní škola a mateřská škola Na Daliborce a školní jídelna v Přemyslově ulici. V Dobrušce na Rychnovsku budou v provozu jedna základní škola a jedna mateřská škola, přičemž stravování školákům zajistí dobrušské gymnázium.

Ve stotisícovém Hradci Králové se o děti rodičů pracujících v odvětvích takzvané kritické infrastruktury od středy postará Základní škola a Mateřská škola Josefa Gočára na Tylově nábřeží v centru města. "Zatím byla k tomuto účelu vybrána pouze tato škola, zdali dojde ještě k navýšení kapacit, zatím nejsme schopni určit, to se bude odvíjet od pokynů nadřazených orgánů," uvedl náměstek primátora Martin Hanousek (Zelení). Při jarní vlně epidemie byly v Hradci Králové pro tyto potřeby vyčleněny tři školy.

Jedinými školami, které budou nadále bez omezení v provozu, budou mateřské školy. V Hradci Králové je situace ve školkách podle radnice relativně příznivá, všechny fungují bez omezení. "Zatím se nám také daří zvládat situaci s pedagogickým personálem, nemůžeme však tvrdit, že ho máme dostatek. Od dnešního dne je navíc znovu otevřená MŠ Albertova, která byla minulý týden uzavřena kvůli výskytu covidu u jednoho ze zaměstnanců," uvedl Hanousek. Hradecké základní školy od středy povedou distanční výuku, jejíž průběh a formu si podle Hanouska určí každá škola zvlášť.

ČTK
Foto: Miloš Šálek