Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Lékařka: Covid není rýmička, rychlé hubnutí nedoporučuji

21. 10. 2020

page.Name
Lékařka Eva Hanková, která se v krajské nemocnici v Náchodě stará o pacienty s onemocněním covid-19, varuje před zlehčováním nemoci. Covid není rýmička, rychlé hubnutí nyní nedoporučuji, řekla v rozhovoru, který ČTK poskytli zástupci krajských nemocnic. Hanková je specialistkou v oboru infekční lékařství.

K odmítání opatření proti šíření koronaviru a nejistotě ve společnosti podle ní přispěly i protichůdné informace v médiích, často od lidí s jinou odborností.

„Zásadní rozdíl je v tom, že chřipka má sezonní charakter. Dovoluje nám si oddechnout a po jaru nabrat síly. Covid nás nešetří, ten sezonnost nezachovává. Další rozdíl je v tom, že proti chřipce se lze očkovat, na covid-19 zatím vakcínu nemáme. A další věc, proti chřipce máme léky i v tabletách, které jsou daleko dostupnější než proti covidu,“ uvedla Hanková.

Podle ní nelze u nikoho odhadnout, jaký bude mít průběh nemoci. „Když se podíváme prostým okem na pacienty, kteří leží na našich odděleních, vidíme, že většina z nich jsou starší, obézní muži s cukrovkou. Nejsou to ale jediné rizikové faktory, mohou onemocnět i mladší lidé, kteří jsou zdánlivě zdraví, protože nikdo nevíme, jestli u nás neklíčí nějaká nemoc,“ uvedla lékařka.

Za jeden z rizikových faktoru označila obezitu. Varovala ale nyní před rychlým hubnutím. „Rozhodně bych nikomu nedoporučovala nyní držet extrémní dietu kvůli snížení rizik spojených s covidem. Tak si může člověk spíše uškodit. Na hubnutí je teď pozdě,“ dodala.

Přísné restrikce přijaté v ČR v jarní vlně epidemie považuje za správný postup, díky nim nedošlo k většímu rozšíření infekce a podařilo se infekci utlumit. „Ale následná euforie a uvolnění opatření, které bylo rozhodně výraznější než v okolních zemích, vedlo k tomu, že jsme tam, kde jsme. A dnes rozhodně už nelze říct, že o nic nejde. Zdravotnické kapacity jsou na hranici a není to jen otázka počtu lůžek, ventilátorů a dalších přístrojů, ale také toho, kdo se o nemocné bude starat,“ řekla Hanková.

Okres Náchod je z hlediska nakažených v přepočtu na 100 tisíc lidí jedním z nejzasaženějších regionů v ČR.

ČTK
Foto: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje