Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Silné deště zvedly řeky v kraji, v Krkonoších sněžilo

14. 10. 2020

page.Name
Silné deště zvedly v noci na dnešek hladiny Stěnavy na Náchodsku a Divoké Orlice v Orlických horách na první až druhé stupně povodňové aktivity. V Krkonoších napadl první sníh nadcházející zimy. Na hřebenech ho napadlo asi 15 centimetrů. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami, silným deštěm a sněžením pro Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko.

Letos přišel první sníh do Krkonoš o 11 dní později než loni, kdy napadl 3. října. Předloni první sníh zimy 2018/2019 napadl v Krkonoších 24. září. Teplota se dnes dopoledne na hřebenech hor pohybovala kolem nuly. Mráz kolem minus jednoho stupně Celsia byl pouze na 1603 metrů vysoké Sněžce.

Hasiči v kraji měli od půlnoci do dnešního rána 15 výjezdů ke stromům polámaným větrem a sněhem. "Odstraňovali jsme popadané stromy a větve z komunikací. Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou. Nikdo nebyl zraněn," řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

Řeka Stěnava v Meziměstí na Náchodsku dosáhla v 05:00 druhého povodňového stupně a kolem 09:00 krátce překročila i hranici třetího stupně, který má hodnotu hladiny 110 centimetrů. V Otovicích byla Stěnava ráno na prvním stupni, po 08:00 překročila hranici druhého stupně. Divoká Orlice v Orlickém Záhoří byla dopoledne na prvním povodňovém stupni.

V Orlických horách napršelo v noci okolo 30 litrů vody na metr čtverečný. Na přehradě Labská ve Špindlerově Mlýně podle dat Povodí Labe spadlo přes 60 litrů vody na metr čtverečný.

"Během dnešního dopoledne očekáváme na celém našem území pokračování srážek s celkovými úhrny nad 30 milimetrů. V zasažených částech povodí předpokládáme pokračování vzestupu hladin a průtoků s dosažením druhých a třetích stupňů povodňové aktivity," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

ČTK
Foto: Karkonoski Park Narodowy