Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Speciální školy se plní pomalu, část sester zůstala s dětmi doma

14. 10. 2020

page.Name
Vybrané základní a mateřské školy vyčleněné v Královéhradeckém kraji pro děti rodičů pracujících ve zdravotnictví, sociálních službách či u policie byly dopoledne zaplněné jen z části. Zřizovatelé škol očekávají, že dětí bude postupně přibývat, vyplynulo z ankety ČTK. Školy s výjimkou mateřských a speciálních vláda od středy nařídila uzavřít jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

"V tuto chvíli ještě řešíme umisťování dětí do jednotlivých zařízení. Obsazenost bychom měli vědět ve čtvrtek," řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Například v Hradci Králové přišlo do Základní školy Josefa Gočára na Tylově nábřeží podle zástupců radnice 23 žáků z 35 nahlášených ve věku šest až deset let. "Děti jsou rozděleny do čtyřech skupin po zhruba šesti žácích. Škola také od zítřejšího dne (čtvrtka) plánuje vařit, a to jak pro přítomné děti, tak na výdejové okénko," uvedla pro ČTK mluvčí hradecké radnice Kateřina Šmídová.

V Hradci Králové dnes došlo z personálních důvodů k uzavření některých z městem zřizovaných školek. MŠ Sluníčko v ulici Hradecká je uzavřena ode dneška a od čtvrtka pak budou zavřené mateřské školy Čtyřlístek v ulici Švendova a Zvoneček. "K dočasnému uzavření těchto školek došlo z důvodu nařízených karantén a současně z důvodu uzavření základních škol, kvůli kterému musela část personálu zůstat s dětmi doma na OČR (ošetřování člena rodiny, pozn. red.)," uvedla Šmídová. Město je zřizovatelem celkem 21 mateřských škol. Speciálně vyčleněná školka bude při ZŠ Josefa Gočára.

V Náchodě je pro děti zdravotníků a dalších pracovníků vyhrazena Základní škola T. G. Masaryka, kam dopoledne dorazilo 11 dětí. V této škole byla vyčleněna kapacita pro 60 žáků, uvedli zástupci radnice. V kraji je vyhrazeno celkem 30 školských zařízení, která se v době uzavření škol postarají o děti zaměstnanců z exponovaných profesí. Pečovat budou po dobu nouzového stavu do 3. listopadu o děti ve věku od tří do deseti let. Jednotlivá skupina bude čítat nejvýše 30 dětí.

O pacienty s covidem-19 se v kraji starají Fakultní nemocnice Hradec Králové a pět krajských nemocnic. Uzavření škol může ještě zvýšit tlak na zdravotnický personál. Část zdravotních sester krajských nemocnic zůstala dnes s dětmi doma. "Například v Trutnově se jedná o 15 sester, ve Dvoře Králové nad Labem jsou to tři sestry, v Jičíně to budou v příštích týdnech pravděpodobně desítky. Samozřejmě to komplikuje sestavování služeb. Zatím se ovšem žádné oddělení nezavřelo, další vývoj ukážou následující dny a týdny," řekla dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Informace o situaci v největší krajské nemocnici v Náchodě s ohledem na probíhající jednání o zajištění péče Chytilová dnes nesdělila. Podle ministerstva zdravotnictví patří okres Náchod z hlediska šíření covidu-19 za posledních sedm dní mezi deset nejzasaženějších okresů v Česku. Oblastní nemocnice Náchod, pod niž spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, tento týden vyzvala zdravotníky z regionu k pomoci se zvládnutím epidemie covidu-19.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek