Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

V kraji přibylo za týden rekordních 5902 případů covidu

30. 10. 2020

page.Name
V Královéhradeckém kraji za uplynulý týden přibylo 5902 zjištěných případů covidu-19. Bylo to nejvíc od začátku epidemie. V předminulém týdnu nárůst činil 4544 případů. Od pátečního dopoledne 23. října do dnešních 09:00 přibylo také dosud nejvíce úmrtí lidí s covidem - 47 a lidí, co s touto nemocí zemřeli, je tak celkem 117. Počet aktuálně nemocných za týden vzrostl o 2372 na 8358. Počet uzdravených za uplynulý týden vzrostl o 3483 na 7413 lidí.

Vyplynulo z dnešních dat Krajské hygienické stanic (KHS) v Hradci Králové. Komplikuje to provoz některých oddělení a je nutné přesunovat personál podle aktuální potřeby," uvedl Sochor. Akutní péče je podle něj zajištěna.

Zaměstnanci chybí hlavně kvůli onemocnění covidem, karanténám či kvůli ošetřování člena rodiny (OČR). Ve hradecké FN pomáhají desítky studentů lékařské fakulty a dalších zdravotnických škol.

"Pomoci přicházejí také bývalí i současní zdravotníci, kteří působili mimo FN Hradec Králové. V laboratoři nemocnice každý den testujeme 1400 až 1500 vzorků, z toho je zhruba 450 nových pozitivních osob," uvedl Sochor.

Pacienty s covidem v regionu léčí také nemocnice Královéhradeckého kraje. K dnešku v nich bylo 314 standardních covidových lůžek a 21 lůžek pro covid-19 pacienty na ARO, obsazenost běžných lůžek byla k 12:00 zhruba 80procentní, uvedli odpoledne pro ČTK zástupci krajských nemocnic. Nejvíce hospitalizovaných s covidem v nemocnicích v kraji bylo dnes v Oblastní nemocnici v Náchodě, pod níž spadá také rychnovská nemocnice.

K 2. listopadu přibude deset standardních covid lůžek v nemocnici v Trutnově a 14 v Jičíně. Příští týden, pokud si to okolnosti vyžádají, přibude několik lůžek na oddělení ARO v Jičíně a v Rychnově nad Kněžnou, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců krajských nemocnic.

"Vzhledem k nutnosti zajistit také ostatní akutní péči a vzhledem k nemocnosti personálu se kapacity naplňují, řešíme přemístění lehčích případů do následné péče," uvedla dnes pro ČTK předsedkyně představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ivana Urešová.

Podle ní se i krajské nemocnice potýkají s nedostatkem personálu. K dnešku v nich chybělo 564 zaměstnanců, většinou z důvodu nemoci a karantén, což činí 13 až 15 procent všech zaměstnanců.

Podle dnešních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v Královéhradeckém kraji volných zhruba 37 procent ze 111 lůžek vybavených umělou plicní ventilací. Na odděleních JIP a ARO měly k dnešku nemocnice celkem 238 lůžek, což představovalo volnou kapacitu okolo 22 procent. Pro pacienty s koronavirem jich bylo volných devět a pro ostatní 44. Standardních lůžek s kyslíkem bylo volných 18 procent. Dostupná kapacita lékařů na odděleních ARO a JIP byla k dnešku 82 procent a zdravotních sester okolo 84 procent, vyplynulo z dnešních dat ÚZIS.

V Královéhradeckém kraji za uplynulý týden stoupl počet potvrzených případů covidu o 5902 na celkových 15.888. Jde o nejvyšší týdenní nárůst od začátku epidemie, vyplynulo z dnešních dat krajské hygieny.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler