Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Počet případů covidu v hradeckém kraji roste, za týden přibylo 55

7. 8. 2020

page.Name
V Královéhradeckém kraji nárůst případů koronaviru v uplynulém týdnu opět zrychlil. Od pátku 31. července přibylo 55 potvrzených případů nákazy covid-19 na současných 359, předchozí týden činil přírůstek 41 případů. Před tím se týdenní nárůst potvrzených nákaz týdny držel pod 20 případy, vyplynulo z dat zveřejněných dnes ministerstvem zdravotnictví. Přibývá i testů. Hradecký kraj nadále patří k nejméně zasaženým regionům.

U drtivé většiny pacientů s covidem je průběh onemocnění mírný, v Královéhradeckém kraji také nebylo prokázáno komunitní šíření nákazy, sdělili dnes ČTK zástupci nemocnic a hejtmanství.

Podle dnešních dat krajských hygieniků, kteří používají jinou metodiku než ministerstvo zdravotnictví, je v Královéhradeckém kraji od začátku pandemie 339 potvrzených případů covidu-19, což je o 53 více než před týdnem. Oproti pátku 31. července vzrostl také počet aktuálně nemocných, a to o 27 na 86, předchozí týden byl nárůst těchto případů 37. Oproti čtvrtku 6. srpna ale počet aktivních případů klesl o pět, vyplynulo z dat zveřejněných Krajskou hygienickou stanicí v Hradci Králové k dnešní 14:30. V hradeckém kraji dosud zemřeli v souvislosti s koronavirem čtyři lidé, tento údaj se nemění již řadu týdnů.

Nejvíce aktivních případů je na Královéhradecku 35, následuje okres Náchod s 21 aktuálně nemocnými, Rychnovsko jich má 16 a po sedmi Jičínsko a Trutnovsko. Nejvyšší týdenní nárůst aktivních případů má okres Náchod, a to o deset, následují okresy Hradec Králové a Trutnov, kde přibylo od 31. července shodně sedm aktuálně nemocných. Na Rychnovsku se tento ukazatel zvýšil o tři případy a na Jičínsku se počet aktivních případů nezměnil, je jich stále sedm, vyplynulo z údajů hygieniků.

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové se dnes dopoledne léčili s covidem-19 dva pacienti, jejich stav nebyl vážný a do hradecké FN byli převezeni z jiných regionů, řekl dnes ČTK náměstek ředitele FN Hradec Králové Zdeněk Tušl. Fakultní nemocnice je jediným zařízením v kraji, které nemocné s covidem-19 léčí. První ze dvou hospitalizovaných se ve FN Hradec Králové léčí od 21. července, druhý asi týden. Podle Tušla pracovníci odběrové centra FN dělali tento týden v průměru 150 odběrů denně.

Přestože v Královéhradeckém kraji v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region stále patří v ČR k těm méně zasaženým. Za celou dobu pandemie kumulativně bylo v kraji zjištěno 359 potvrzených nákaz. Je to 65 případl v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kdy bylo 59,9 případu nákazy na 100.000 obyvatel, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

Podle tzv. semaforu z 3. srpna, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika. Semafor určující míru rizika ministerstvo aktualizuje jednou týdně, vždy k pondělku. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler