Sobota

4. února 2023

Nyní

-5°

Zítra

-11°

Svátek má

Kraj se připravuje na případný výskyt koronaviru

26. 2. 2020

page.Name
Výskyt koronaviru ve dvanácti evropských státech přiměl hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána svolat na dnešek poradu vedení bezpečnostních složek. Oznámil to Dan Lechmann z tiskového oddělení kraje.

Přestože výskyt nákazy v České republice zatím potvrzen nebyl, je podle hejtmana nutné, aby byl krajský integrovaný záchranný systém připravený. „Porada, kterou jsem svolal, navázala na úterní jednání bezpečnostní rady státu. V Královéhradeckém kraji žádné onemocnění koronavirem nemáme, chceme ale být připraveni na takovou situaci," uvedl Štěpán.

U jednacího stolu zasedli kromě vedení kraje také například krajští ředitelé (policejní, hasičský, zdravotnické záchranné služby), ale také přednosta Kliniky infekčních nemocí hradecké fakultní nemocnice Marián Tomášík a ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera. "Chování obyvatelstva bude jedním ze základních preventivních prvků. Pokud budou lidé dodržovat doporučená opatření, budeme schopni případné zavlečení nákazy zvládnout,“ řekl.

U kulatého stolu se především o případném postupu i o možných preventivních opatřeních. "V tuto chvíli vyzýváme obyvatele, kteří cestují z rizikových oblastí, aby věnovali zvýšenou pozornost a v případě příznaků nákazy kontaktovali krajskou hygienickou stanici a až poté navštívili zdravotnické zařízení. Díky tomu bychom mohli zabránit dalšímu šíření nákazy,“ prohlásil Štěpán.

Kraj už rozeslal informační leták na všechny obce v kraji. Informovány jsou i další instituce.

Aktuálně platí doporučení krajské hygienické stanice především pro cestující z rizikových oblastí. V této chvíli to je Čína, Hongkong, Japonsko, Singapur, Jižní Korea, Írán a Itálie - oblast kolem Milána, Benátek a Boloni. Seznam všech aktuálních rizikových oblastí naleznete na webu krajské hygienické stanice www.khshk.cz.

Co dělat, pokud jste přicestovali z rizikové oblasti a máte podezření z nákazy:
(doporučení zveřejněné trutnovskou radnicí)

Po celou dobu maximální inkubační doby, tj. 14 dnů od odletu z oblasti nákazy zůstaňte pokud možno doma, minimalizujte kontakt s ostatními lidmi. Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu.

Kontaktujte telefonicky/ e-mailem pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény.

Pokud se objeví příznaky jako subfebrilní-febrilní teploty, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství.

Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky.


(pac, tz-lech)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje