Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Fakultní nemocnice dnes pečovala o 21 lidí s covidem-19

18. 9. 2020

page.Name
Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové se dnes odpoledne léčilo s koronavirem 21 pacientů, z nichž tři byli napojeni na plicní ventilaci. Sedmnáct covidových pacientů bylo na infekčním oddělení a čtyři na oddělení KARIM. Od pátku 11. září zemřel další pacient s covidem-19. ČTK to dnes řekl náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl. Od začátku pandemie v zařízení zemřelo v souvislosti s nákazou 20 převážně starších pacientů. Všichni měli další vážná onemocnění.

Šíření koronaviru každým dnem v Královéhradeckém zrychluje, odráží se to v počtu hospitalizovaných. Před týdnem, v pátek 11. září, bylo v péči hradecké FN 15 pacientů s covidem, dva z nich byli napojeni na plicní ventilaci. Hradecká FN je stále jedinou nemocnicí v kraji, která nemocné s covidem-19 léčí. Už minulý týden počet hospitalizovaných přesáhl počet z jarního období, kdy pandemie propukla. Prvního pacienta s koronavirem hradecká FN přijala 23. března.

Kapacita covidových lůžek je zatím dostatečná, řekl dnes ČTK Tušl. Na infekčním oddělení má hradecká FN vyčleněno pro covidové pacienty 20 lůžek, v případě potřeby je připravena postupně připravit další lůžka na jiných odděleních.

"Havarijní plán jsme zatím aktivizovat nemuseli, 20 lůžek stačí. Máme rezervu pro případ dalšího nárůstu. Kdyby to bylo potřeba, můžeme postupně covidová lůžka navyšovat," řekl ČTK Tušl. Do péče o tyto pacienty se v případě potřeby mohou zapojit i krajské nemocnice, které vyčlenily pro pacienty s covidem 20 lůžek. "V nemocnicích Královéhradeckého kraje je zatím jeden pacient s covid-19," řekla dnes ČTK bez bližších informací mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

FN Hradec Králové od čtvrtka 17. září kvůli vysokému nárůstu počtu odběrů v posledních dnech neprovádí odběry neobjednaným samoplátcům. Odběry jsou tak nově jen pro pacienty poslané na vyšetření lékaři či hygieniky a samoplátce objednané předem prostřednictvím rezervačního systému. Rezervační systém je na webu. Ve čtvrtek nemocnice přesto zaznamenala rekordních 437 odběrů.

Hradecká FN zavedla omezení i přesto, že posílila odběrové centrum personálně, zlepšila jeho technické zázemí a pro zajištění rychlejšího provozu v centru zřídila dvě odběrová místa. V posledních dnech počty odběrů přesahují 400 denně opakovaně.

Hygienici v Královéhradeckém kraji za poslední týden zjistili rekordní nárůst počtu potvrzených případů covidu-19, a to o 302 na celkových 1094. V předchozím týdnu se počet zjištěných nákaz zvýšil o 187, v předminulém o 86 a předtím o 69. Královéhradecký kraj přesto patří k méně zasaženým regionům v ČR. V Královéhradeckém kraji byla dosud zjištěna dvě ohniska, a to v domovech důchodců v Úpici na Trutnovsku a v Polici nad Metují na Náchodsku. Podle hygieniků se zatím komunitní šíření v kraji nezjistilo.

Podle aktualizovaných údajů z takzvaného semaforu jsou čtyři z pěti okresů Královéhradeckého kraje na prvním zeleném stupni rizika nákazy koronavirem. Zelený stupeň pohotovosti značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Na Rychnovsku nadále platí nulové nebo nízké riziko nákazy, ukázala dnes zveřejněná mapa.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler